Зміст
Одним з найпоширеніших видів порушень правил ПДР в Україні є перевищення дозволеної швидкості їзди. Для здійснення контролю за водіями на дорогах використовуються комплекси відео- та фотофіксації, які розташовано на всіх автомагістралях та транспортних шляхах країни. Дізнавайтесь більше про особливості таких камер та актуальні розміри штрафів за перевищення швидкості.
Де розташовані камери?
Єдину систему автоматичної фіксації порушень ПДР в Україні було запущено ще в червні 2020 року. Проте через початок війни її тимчасово вимкнули. У 2023 році систему відновили, і вона знову почала функціонувати на повну потужність. Не всі старі камери були повернуті до роботи, проте встановлено кілька десятків нових. Загалом на сьогодні в Україні працюють 215 камер фотофіксації порушень, у тому числі дозволеної швидкості по місту та за його межами.
Місця розташування камер не є секретом, адже поліція не ставить собі за мету покарання порушників, а прагне попередити порушення та аварії. Перелік усіх камер доступний у відкритому доступі, зокрема на офіційному сайті МВС України. Приблизно половина цих камер встановлена в містах, як великих, так і малих, а решта — на трасах державного значення. Камери розміщені в місцях, де часто стаються ДТП, і закон вимагає попереджати водіїв про їх наявність спеціальними дорожніми знаками.
Таким чином, система відіграє важливу роль у підвищенні безпеки на дорогах, а її розташування є прозорим і доступним для всіх учасників руху. Камери успішно контролюють безпеку руху на вітчизняних дорогах, у тому числі й обмеження швидкості в Україні. 250 камер, розташованих у 24 містах та 15 областях, працюють в автономному режимі та фіксують порушення. Перелік усіх камер, які працюють на дорогах України, доступний для користувачів, зокрема на офіційній сторінці МВС.
Водіїв будь-яких видів автотранспортних засобів повинен обов’язково попереджати на узбіччі відповідний знак. Засоби автофіксації дозволяється розташовувати тільки на тих частинах дороги, де стоять знаки, інакше показання камери будуть незаконними.

Які швидкісні обмеження в Україні фіксуються камерами?
З самого початку розробники системи автоматичної фіксації порушень ПДР в Україні заявляли, що комплекс можна буде налаштувати для виявлення різноманітних порушень, таких як:
- проїзд на заборонний сигнал світлофора;
- порушення правил зупинки і стоянки, зокрема на смугах для громадського транспорту;
- рух зустрічною смугою;
- порушення правил проїзду залізничних переїздів;
- пересування тротуаром.
Однак на сьогодні ці функції системи не активовані. Судячи з поточної ситуації, найближчим часом їх впровадження не планується, і єдиним порушенням, яке фіксують камери, залишається перевищення швидкості. Представники МВС не розкривають усіх технічних деталей роботи системи автоматичної фіксації порушень, але на основі відкритих джерел можна зробити певні висновки.
Камери охоплюють зону дороги довжиною 50–70 метрів і шириною 10–11 метрів, що відповідає приблизно трьом смугам руху. Кожна з них запрограмована на фіксацію встановленого ліміту швидкості на конкретній ділянці дороги, де вона встановлена. Вона автоматично реєструє всі транспортні засоби, які перевищують допустиму норму перевищення швидкості на більш ніж 20 км/год, що є визначеним порогом в Україні для таких порушень.

Камера постійно “спостерігає” за дорогою, і коли в кадрі з’являється автомобіль, який перевищує встановлений ліміт швидкості на 21 км/год, вона починає записувати відео. Коли камера фокусується на номерному знаку, робиться фото. Фотографія порушення надсилається до аналітичного центру МВС, де запускається процес накладення штрафу. Система автоматично знаходить інформацію про автомобіль у базі даних, звіряє державний номер з моделлю, кольором і VIN-номером автомобіля. Після цього система визначає власника авто та на його ім’я автоматично складається постанова про адміністративне стягнення.
Після обробки даних система формує протокол порушення, який перевіряє і підписує співробітник поліції. Далі цей протокол надсилається поштою на адресу реєстрації власника автомобіля. Крім того, перевірити наявність штрафу можна онлайн через застосунок "Дія".
Швидкісний режим в Україні
В Україні існують чіткі обмеження швидкості на різних типах доріг. У пішохідних зонах максимально дозволена швидкість руху становить 20 км/год, у населених пунктах — це 50 км/год, за їх межами — до 90 км/год. Якщо дорога обладнана роздільною смугою, їхати по ній дозволяється з максимальною швидкістю до 110 км/год, а на автомагістралях — до 130 км/год.
Водії, які перевищують будь-які з вищеперерахованих лімітів, мають бути оштрафовані. Похибка становить 23 км/год (+ 20 допустиме перевищення швидкості + 3 похибка радара), тому до прикладу, в містах порушенням вважається швидкість, яка перевищує 73 км/год.
Камери, які використовуються в загальноукраїнській системі фіксації порушень ПДР, працюють цілодобово, включно з нічним часом, коли вони використовують спалах для покращення якості зображення. Однак погодні умови можуть суттєво вплинути на їх ефективність. У випадках густого туману, снігопаду або рясної зливи камери продовжують функціонувати, але можливість чіткого розпізнавання номерних знаків на зроблених фото не завжди гарантується. Обмежена видимість в таких умовах може стати перешкодою для точного фіксування порушень.

Які передбачені штрафи за перевищення швидкісного режиму?
Після фіксації порушення ПДР камерою, отримана інформація автоматично надходить до Центру обробки даних патрульної поліції. Співробітники поліції аналізують порушення, після чого штрафи надсилаються власникам транспортних засобів або тим, хто користується автомобілем, якщо такі дані є офіційно зареєстровані.
У випадку, коли порушення було скоєне автомобілем на іноземних номерах, відповідальність за сплату штрафу перевищення швидкості несе особа, яка ввезла цей транспортний засіб на територію нашої країни, і отримує його вона через підрозділи ДПС.
За перевищення швидкості в межах 20-50 км/год сума штрафу для водіїв складає 340 грн. Якщо швидкість була перевищена на понад 50 км/год – водій отримає штраф у розмірі 1700 грн. За проїзд по смузі, призначеній для громадського транспорту, потрібно заплатити 680 грн, а за перетин перехрестя на "червоне" світло — від 425 до 510 грн.
Якщо порушник штраф за перевищення швидкості оплатить упродовж 10 робочих днів із дня отримання сповіщення, то він отримує можливість внести лише 50% його вартості, в інакшому випадку його розмір подвоюється. Після цього відповідна адміністративна постанова друкується та надсилається рекомендованим листом порушнику на адресу його реєстрації. Вона набуває чинності після її особистого вручення адресату, отримання ним поштового повідомлення про вручення або відмову в отриманні, або якщо вона буде повернута поштою з позначкою про невручення. Якщо штраф сплачено впродовж 10 днів після отримання постанови або її повернення з позначкою про невручення, це також вважається виконанням постанови.
Оскаржити штраф за порушення швидкісного режиму можливо – це потрібно зробити у проміжок часу до 10 днів з дня набуття чинності постанови, звернувшись до вищого органу або суду.