Зміст
Багато школярів не хочуть навчатися в школі до “переможного кінця”, замислюючись про те, куди можна вступити після 9 класу. Звісно, в університети на базі середньої шкільної освіти їх не приймуть, але в Україні є безліч інших вигідних рішень: училище, коледж та інші альтернативи.
Видання FinanceNews розглядає докладніше всі варіанти.
Куди можна піти після 9 класу
В Україні після закінчення 9 класу кожен учень отримує свідоцтво про здобуття базової середньої освіти. Цей документ дає право на вступ до будь-якого закладу професійно-технічної освіти, найпопулярнішими серед яких є професійно-технічне училище (далі ПТУ), технікум та коледж.
Коледжі та технікуми
Коледжі та технікуми – це найпопулярніший варіант, який обирають випускники 9 класів у нашій країні. Ці навчальні заклади готують молодших професійних бакалаврів та є гарним стартовим майданчиком для вступу до профільного університету. Часто коледжі пов’язані контрактом із ЗВО, тому їх випускники можуть вступити одразу на 2-й або 3-й курс університету чи академії.
У коледжі й технікумі, як і в ПТУ, можна навчатися на бюджетній формі навчання або на контракті.
Куди можна піти після 9 класу з трійками?
Навіть з низьким балом свідоцтва про базову середню освіту можна вступити до ПТУ, щоправда конкурсний відбір за результатами співбесіди все одно доведеться пройти. Втім, спробувати вступати трієчник може і в коледж або технікум, оскільки нинішня гнучка система вступу дозволяє абітурієнту брати участь у конкурсному відбору одразу в декількох навчальних закладах.
Втім, досить часто, школярі, які погано навчалися в школі, самі розуміють, що гризти граніт науки – це не їхнє покликання, тому обирають саме ПТУ. Перевага такого навчального закладу полягає у скорочених термінах навчання. Вже через рік можна отримати свідоцтво кваліфікованого робітника та піти працювати за здобутою спеціальністю. Але також є можливість навчатися три роки та отримати диплом молодшого спеціаліста, що дає право продовжити навчання в коледжі, інституті або університеті.

Інші варіанти
До закладів професійно-технічної освіти належать також професійний ліцей, училище-агрофірма, професійно-художнє училище, навчальний центр та ін.
Ознайомитися з усіма варіантами по областях можна на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Лідерами за кількістю закладів професійно-технічної освіти в Україні є Дніпропетровська, Львівська, Полтавська, Київська та Одеська області.
Курси
Куди можна піти після 9 класу крім ПТУ, коледжів і технікумів? Безперечно, це професійні курси, які не вимагають проходження жодних співбесід та вступних іспитів, але при цьому є завжди платними, а сертифікат, виданий після їх завершення, не дає права на вступ до ЗВО або коледжу.
Втім, це гарний варіант для найпрактичніших школярів, які точно впевнені в тому, що хочуть якомога скоріше розпочати професійну діяльність, оминувши етап студентського життя.
Відпустка-сабатікал
Буває, що дехто з випускників загоряється шаленою думкою: а чи можна після 9 класу нікуди не вступати? Подібні міркування часто знищуються в зародку незадоволеними батьками, які вважають, що це невиправдане гаяння часу або ж просто неприйнятний вчинок з огляду на те, що в нашому суспільстві так не прийнято. Але насправді принцип відпустки-сабатікал, яку за кордоном (і в Україні) дедалі частіше беруть фахівці, що довгий час працюють у певній сфері та вигоріли, можуть застосовувати у своєму житті й випускники шкіл.
Якщо підліток раптом заявить, що після школи він нікуди вступати не збирається, а протягом року планує відпочити від навчання або поїхати волонтером до іншої країни, його не потрібно сварити або тривожитися з цього приводу. Фахівці переконані: це свідчить про сміливість дитини і гарне розуміння нею своїх потреб, а також сприяє психологічному перезавантаженню, кращому розумінню нею своїх істинних професійних бажань. Зазвичай після бажаної перерви підлітки повертаються або до сімейного бізнесу, або вступають до навчальних закладів, демонструючи чудову успішність. Якщо подумати логічно, то свідоцтво про базову середню освіту за рік нікуди не подінеться. На основі цього документа підліток зможе вступити в коледж або ПТУ, як і рік тому, але при цьому матиме за плечима певний життєвий досвід або ж принаймні достатньо психічних і розумових ресурсів, накопичених за рік перепочинку.

На кого можна вступити після 9 класу
Аби вирішити, на кого піти вчитися після 9 класу, потрібно враховувати свої здібності та схильності. За потреби слід звернутися до психолога, який спеціалізується на профорієнтації. Така потреба може виникати в багатьох школярів, оскільки вибір спеціальностей сьогодні достатньо широкий, а розуміння своїх істинних бажань може затьмарюватися багатьма чинниками, серед яких чи не на перший план виходить повномасштабна війна в Україні.
Можливо, дехто з дівчат мріє про роботу модельєром, але помилково може вважати, що зараз в Україні точно “не до моди”. Саме психолог має пояснити майбутній вступниці, наскільки важливо кожній людині прислухатися до власних бажань. Щира зацікавленість власною професією сприяє самореалізації, а відтак і більшому особистому вкладу в економіку держави, на відміну від ситуації, коли робота більше нагадує покарання.
Професії після 9 класу доступні будь-які, головне – це правильно визначитися з фахом (самостійно або за допомогою фахівця), а вже потім шукати, які навчальні заклади пропонують підготовку фахівців з обраної спеціальності. Зробити це можна, знову ж таки, на сайті сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Професії після 9 класу для хлопців
15-річні юнаки часто йдуть навчатися на програміста, інженера, будівельника, слюсаря, автослюсаря, маляра, столяра, верстатника, електрозварювальника, монтажника. Втім, дехто обирає інший шлях і вступає до військового ліцею, художнього або музичного училища.
Професії після 9 класу для дівчат
Найбільш поширені професії, які обирають випускниці 9 класу в Україні, це:
- медсестра або фельдшер;
- бухгалтер;
- дизайнер одягу;
- дизайнер інтер’єру;
- швея;
- повар;
- перукар;
- майстер манікюру;
- продавець.
Престижні професії після 9 класу
Поняття престижу є досить умовним, тим паче в умовах війни, але разом із тим певні тенденції в цьому напрямку можна простежити. У наш час престижний – це майже те саме, що високооплачуваний, а гарно оплачуються, як правило, професії сучасного спрямування, до яких належать:
- IT-фахівець (аналітик мобільних додатків, інженер зі штучного інтелекту, розробник архітектури програмного забезпечення тощо);
- військовий (всі спеціальності);
- фахівець з розмінування;
- лікар (зокрема, протезист-ортезист, епідеміолог);
- психолог, консультант зі здоров’я;
- бізнес-аналітик, фінансовий аналітик, бізнес-консультант;
- архітектор;
- дизайнер;
- еколог;
- урбаніст;
- фахівець агросектору;
- фахівець з реклами;
- креативна спеціальність (креативний менеджер, сценарист, креативний копірайтер тощо).
Звісно, це не повний список престижних професій, які можна починати здобувати вже після 9 класу. Існує безліч інших варіантів. Аби краще зрозуміти, який фах обрати, можна виконати одну просту вправу. Потрібно написати три заняття, які викликають у вас захоплення. Це можуть бути як шкільні предмети, так і хобі та улюблені справи по господарству. До кожного захоплення треба дописати 20 професій, які дозволять його реалізовувати. Після цього варто порівняти кожну професію з тим стилем життя, який хочеться вести. Мандрувати чи ходити до офісу? Жити в селі біля ставка чи на 25 поверсі в центрі міста? Одягатися як заманеться чи строго за дрес-кодом? Останній крок – із переліку слід вибрати професію, яка найкращим чином дозволить втілити всі ці бажання в життя. Відповідно, з високою ймовірністю це і буде професією до душі.