Пожежа на газовимірювальній станції “Суджа” в Курській області Росії спричинила новий стрибок цін на природний газ у Європі. Внаслідок цієї події ф’ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах зросли на 2%, досягнувши 43,8 євро за мегават-годину, що еквівалентно приблизно 500 доларам за тисячу кубометрів.
Про це інформує Bloomberg.
За повідомленням Генерального штабу Збройних сил України, російські війська самі завдали удару по станції “Суджа”. Цей об’єкт був частиною неактивного трубопроводу, що раніше використовувався для постачання російського газу в Європу. Аналітики зазначають, що пожежа може зробити відновлення постачання ще менш ймовірним, навіть після завершення війни.
Супутникові знімки NASA зафіксували масштабні загоряння на території станції, що підтверджує серйозність ситуації. Газові трейдери тепер уважно стежать за тим, наскільки значними є пошкодження та чи зможе “Газпром” у майбутньому відновити роботу цієї ділянки газотранспортної системи.
Раніше Росія використовувала декілька маршрутів для експорту газу через територію України, але після 2022 року їх кількість скоротилася до двох. У травні того ж року транзит через станцію “Сохранівка” припинився через неможливість контролю над нею з боку України. Відтоді “Суджа” залишалася головним пунктом для транзиту російського газу.
Деякі європейські країни, які раніше залежали від постачання російського газу, сподівалися на його відновлення після завершення війни. Однак останні події значно знижують таку ймовірність. Експерти підкреслюють, що втрата ще одного транзитного маршруту може змінити ринок газу в Європі, змусивши країни ще активніше шукати альтернативні джерела енергії.
На тлі зростання газових цін у Європі посилюється тиск на уряди щодо прискорення переходу на відновлювані джерела енергії та зменшення залежності від російського палива. Урядові та енергетичні компанії країн ЄС продовжують розвивати інфраструктуру для імпорту зрідженого природного газу (ЗПГ) із США, Катару та інших країн.
Поточна ситуація демонструє нестабільність ринку та наголошує на важливості енергетичної незалежності для європейських держав. Чи зможе “Газпром” відновити пошкоджену інфраструктуру та як це вплине на подальші поставки газу – питання, відповідь на яке залежить від подальшого розвитку конфлікту.