Бізнес в умовах демографічної кризи: де шукати кадри в Україні

Повномасштабна війна Росії проти України суттєво поглибила наявні демографічні проблеми країни — різке скорочення населення, зниження народжуваності, масову міграцію та старіння нації. Українському бізнесу доведеться адаптуватися до нової реальності та переосмислити свою кадрову політику.

Перший заступник міністра соціальної політики Дар’я Марчак у колонці для Forbes наголосила: роботодавці повинні змінити стратегії інклюзії, найму та управління командою. За її словами, через війну країну залишили мільйони працездатних громадян. Згідно з даними Нацбанку, чисельність економічно активного населення скоротилася більш ніж на 25%.

Народжуваність рекордно низька

Інститут демографії повідомляє, що народжуваність в Україні складає всього 0,9 дитини на одну жінку, при тому що для підтримки стабільної чисельності населення необхідно щонайменше 2,2. У зв’язку з цим, ключовим ресурсом для ринку праці найближчими роками залишаться українці віком 35–44 років, а частка молоді буде й далі скорочуватись.

Незадіяний потенціал робочої сили

Марчак підкреслює, що в країні все ще є значні людські ресурси, які не задіяні в економіці. Серед них — внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, кандидати передпенсійного віку, студенти, пенсіонери та ветерани. Бізнес має бути готовий до зростання середнього віку своїх працівників.

Стан ринку праці у 2025 році

Після трьох років війни український ринок праці майже повністю відновився — за даними на початок 2025 року, активність претендентів на вакансії досягла пікових значень із часу початку кризи кадрів у 2023 році.

У Центрі економічної стратегії відзначають, що рівень безробіття знизився до 14,3% за підсумками 2024 року. Для порівняння: у 2023 році цей показник становив 17,4%, а в 2022-му — 18,5%.

Гострий дефіцит кваліфікованих працівників посилив конкуренцію між роботодавцями. Це сприяло підвищенню реального рівня заробітної плати — навіть у порівнянні з довоєнними роками.

Нові демографічні реалії вимагають від бізнесу гнучкості, інклюзивності та стратегічного підходу до управління людським капіталом. Успіх компаній залежатиме від здатності адаптуватися до змін і залучати малозадіяні, але перспективні групи працівників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *