Зміст
У першому кварталі 2025 року українські банки суттєво прискорили темпи кредитування. Обсяг чистого кредитного портфеля в національній валюті для бізнесу зріс на 9,5% за квартал та на 28,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас кредитна активність серед громадян також продемонструвала приріст: +6,7% за квартал і +35,9% у річному вимірі. Про це повідомив НБУ.
Кредити для бізнесу
Фінансування бізнесу охоплює всі ключові сектори економіки — аграрну сферу, торгівлю, будівництво та машинобудування. Водночас зростає частка позик, виданих на ринкових умовах без державного субсидування. Частка пільгових кредитів за програмою “5–7–9%” зменшилась до 31,2%, що свідчить про стабільну довіру бізнесу до банківських інструментів.
Особливу активність банки виявили у середньостроковому кредитуванні (від 1 до 3 років), яке зросло на 21,6% за квартал і понад 34% за рік. Кредитування на термін понад 3 роки зросло на 8,5%. Короткострокові позики залишилися майже незмінними.
Кредити для населення
Щодо кредитів для населення — основну частину портфеля, як і раніше, складають незабезпечені споживчі позики. Проте зростання іпотеки сповільнюється вже третій квартал поспіль, що пов’язано з оновленням умов програми "єОселя".
Якість кредитів покращується: частка корпоративних клієнтів, які не обслуговують свої кредити, знизилася до 3%, що є кращим показником, ніж до початку широкомасштабної війни. Знижується і загальна частка проблемних кредитів (NPL) — до 28,6%, а без урахування "старих" боргів держбанків і ПриватБанку — до 17,1%.
Громадяни почали більше довіряти банківській системі: гривневі депозити зросли на 0,5% за квартал і на 12,5% за рік. Більше вкладень стало строковими, а рівень доларизації знизився до 31,1%, що спричинено зміцненням національної валюти.
Вартість нових депозитів для фізичних осіб зросла — середня ставка досягла 9,8% річних, для бізнесу — 9,1%. Середня ставка за гривневими кредитами для бізнесу становить 15,5%, найвигідніші умови пропонують іноземні банки — 13,6%.
У першому кварталі 2025 року працюючі банки заробили 40 млрд грн чистого прибутку, і понад 65% цього результату забезпечили державні установи. Основною опорою прибутковості залишається зростання обсягів кредитування при одночасному збереженні операційної ефективності та низькому рівні резервування.