Декретні та допомога на дитину: на які виплати розраховуватив українкам у 2024 році

Джерело фото: Freepik

Група народних депутатів навесні 2024 року запропонувала збільшити допомогу при народженні дитини майже вдесятеро. Поки що це лише плани, але вони привернули увагу суспільства до наболілої проблеми. Деякі експерти прогнозують, що навіть якщо вищезгаданий законопроєкт не приймуть, то певне підвищення виплат все-таки відбудеться у 2025 році.

Які види декретної відпустки бувають в Україні та на яку допомогу від держави українські породіллі можуть розраховувати сьогодні? Видання Financenews розповідає які виплати існують.

Зосередимося лише на виплатах, які передбачені для всіх українок. Не враховуємо додаткової допомоги для пільгових категорій (одинокі матері, виплати на дітей з багатодітних сімей тощо).

Декретна відпустка в Україні: скільки триває та як оплачується

Декретна відпустка в Україні в широкому сенсі цього слова складається з двох частин:

  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, надається жінці на період до і після пологів. Становить від 126 до 140 календарних днів (залежно від кількості дітей та характеру протікання пологів);
  • відпустка для догляду за дитиною, яка надається жінці за бажанням до досягнення дитиною 3 років.

Обидва періоди передбачають виплати від держави та сумарно охоплюють трохи більше, ніж три роки. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами передбачає 70 календарних днів до пологів та 56 – після. Якщо ж народжуються двоє і більше дітей, то післяпологова кількість днів збільшується до 70.

Які ж виплати може отримати жінка в Україні до та після народження дитини? Фінансова допомога від держави під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами в народі називається декретними. Не плутати їх з допомогою при народженні дитини, адже це зовсім інша виплата. За це відповідає не Пенсійний фонд, а Міністерство соціальної політики.

Допомога на дитину надається з її народження / Фото: Freepik

Декретні виплати

Декретні виплати 2024 року регулюються положеннями, що прописані в законі про державний бюджет. Вони прямо залежать від прожиткового мінімуму, який цьогоріч складає 2920 гривень.

Тож як нараховуються декретні? Це залежить від того, до якої категорії, закріпленої в законодавстві, належить жінка. Розглянемо ці категорії більш детально.

Працевлаштовані жінки можуть отримувати декретні виплати в розмірі від 7100 до 106 500 гривень на місяць. Сума встановлена в розмірі 100% середньої зарплати. За таким же принципом нараховують допомогу й громадянкам, звільненим через ліквідацію підприємства.

А от жінки, які не працюють, мають право лише на 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений цьогоріч у розмірі 3028 гривень. Відповідно, будь-яка непрацевлаштована українка, яка виношує дитину, за умови оформлення грошової допомоги, буде отримувати щомісяця лише 757 гривень. Це правило поширюється і на жінок, які зареєстровані в Україні як СПД (суб’єкт підприємницької діяльності).

Пара в очікуванні поповнення / Фото: Freepik

На вищі суми можуть розраховувати громадянки, які стоять на обліку в центрі зайнятості. Для них передбачена виплата в розмірі 100% мінімального розміру допомоги з безробіття (2024 року – це 7100 гривень).

Для жінок, які служать в ЗСУ, сума декретних становить 100% грошового забезпечення.

Українки, які здобувають освіту, зокрема є студентками ВНЗ та інших навчальних закладів, аспірантками, докторантками або ординаторками, фінансова допомога встановлена в розмірі стипендії.

Важливо знати, що з листопада минулого року вагітні жінки отримали право самостійно вирішувати, коли їм іти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами: з 30 тижня чи пізніше.

Як оформити декретні виплати

Процедура оформлення декретних виплат для різних категорій жінок відрізняється. Але в будь-якому разі всім майбутнім породіллям необхідний листок непрацездатності.

Працевлаштована жінка з таким листком та відповідною заявою звертається до бухгалтерії підприємства або установи, в якій працює, а тоді чекає виходу внутрішнього наказу та повідомлення від ПФУ (Пенсійного фонду України).

Непрацевлаштована жінка має звернутися в орган соціального захисту за місцем  проживання та надати заяву, листок непрацездатності, довідку з центру зайнятості про те, що вона не перебуває на обліку, а також номер банківського рахунку, на який буде нараховуватися допомога.

Допомога при народженні дитини

Кожна жінка в Україні при народженні дитини має право на отримання виплати від держави, сума якої незмінна вже впродовж 10 років та не залежить від того, яка за рахунком дитина в неї народилася.

Розмір цієї допомоги складає 41 280 гривень. Але ця сума виплачується не за один раз, а розбивається на частини. Спочатку новоспечена матір отримує на банківську картку 10 320 гривень, а решту суми держава виплачує їй рівними частинами щомісяця до досягнення дитиною 3-річчя, тобто по 860 гривень щомісяця.

Як згадувалося вище, з огляду на вкрай важку демографічну ситуацію в Україні парламентарі в березні зареєстрували законопроєкт, який пропонує підвищити виплату на дитину майже вдесятеро: з 41 280 до 384 000 гривень.

Національна валюта в Україні / Фото: НБУ

Суттєве збільшення цієї допомоги, на думку деяких депутатів, повинно позитивно вплинути на народжуваність в нашій країні, яка за останні 10 років упала до 40%. Щоправда, для виходу на нормальний демографічний рівень кожній українській сім’ї потрібно народити аж по три-чотири дитини, що зараз виглядає дещо нереалістично. Звісно, підняття виплат вдесятеро теоретично могло б заохотити сім’ї народжувати дітей та навіть спровокувати “бебі-бум” ХХІ століття, але реальна картина надто далека від подібного розвитку подій. Адже навіть при теперішніх темпах народжуваності державі довелося б виплачувати близько 80 млрд гривень на рік, що в умовах війни виглядає утопічно.

Законопроєкт для підняття демографії

Якщо цей законопроєкт все ж таки ухвалять, то по 384 000 гривень платитимуть лише за перше немовля. За друге сума буде вже менша – близько 256 000 гривень, а за третю й кожну наступну дитину пропонують виплачувати суму в розмірі 50 прожиткових мінімумів, тобто приблизно 128 000 гривень. Ідея зменшувати суму залежно від того, яка за рахунком в сім’ї народжується дитина, виглядає досить незвично для українців. Можливо, згодом ініціатори законопроєкту аргументують таку свою позицію, бо поки що роз’яснень від них на цю тему не було. Нагадаємо, сьогодні в Україні допомога при народженні дитини встановлена в одному розмірі незалежно від того, який це за рахунком малюк у сім’ї. 

Фото: Freepik

Цікаво, що після того, як у середині березня Мережею прокотилася хвиля новин щодо відповідної ініціативи депутатів, наступило затишшя. Але експерти прогнозують, що навіть якщо за виплату в розмірі майже 400 000 гривень не проголосують, є дуже велика ймовірність того, що збільшення допомоги (нехай і не таке захмарне), все ж таки відбудеться. Інакше в країні, що потерпає від війни, та постійного росту цін на продукти, народжуваність може стати ще меншою.   

На яку ще грошову допомогу можуть розраховувати українки  

Крім декретних та допомоги при народженні дитини є ще одна виплата, на яку мають право всі українки при народженні дитини. Йдеться про грошову компенсацію за так званий “пакунок малюка” у випадку, якщо породілля від нього відмовляється. У 2024 році сума компенсації становить 7689 гривень. 

Отже, ми розглянули три види допомоги для всіх жінок, які народжують дитину в Україні. До них належать дві грошові (декретні виплати та виплата на дитину) і одна матеріальна (“пакунок малюка”) з можливістю грошової компенсації. 

Детальніше дізнатися про кожен вид виплат, зокрема й пільгові, можна на онлайн-сервісі державних послуг “Дія” у розділі “Допомога на дитину”, де все розписано максимально чітко та зрозуміло. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *