Яка максимальна пенсія в Україні

Максимальна пенсія в Україні / Фото: Depositphotos

За даними Мінсоцполітики, станом на 1 листопада 2024 року понад 24,6 тисячі пенсіонерів отримують виплати, що перевищують 23 000 грн, а 4,9 тисячі осіб мають пенсію понад 50 000 грн. Найвища пенсія (довічне грошове утримання) у країні наразі становить 390 000 грн.

Видання FinanceNews розповідає про обмеження максимального розміру пенсії згідно із законодавством України.

Максимальна пенсія в Україні у 2025 році: хто отримує найвищі виплати

У 2025 році максимальний розмір пенсії в Україні встановили на рівні 23 610 грн, що відповідає 10 прожитковим мінімумам для непрацездатних осіб. Ці виплати можуть отримувати державні службовці, народні депутати, працівники місцевого самоврядування та науковці, враховуючи всі можливі надбавки та доплати.

Водночас існують категорії осіб, яким призначаються значно вищі пенсійні виплати. До прикладу, колишній депутат Сергій Ківалов отримує пенсію майже 246 000 грн на місяць, хоча ще кілька років тому його виплата становила лише 14 000 грн.

Також значна частина пенсіонерів, зокрема прокурори, військові та ліквідатори аварії на ЧАЕС, через судові рішення встигли домогтися перерахунку своїх виплат. Деякі з них мають право на “спеціальну” пенсію, яка в окремих випадках перевищує 50 000 грн на місяць. Цікаво, що більшість підвищень пенсій відбувається через судові рішення. З 2019 року за рішеннями судів виплатили 96 млрд грн, а ще 76 млрд грн Пенсійний фонд залишається винним пенсіонерам.

Зокрема, за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на високі пенсійні виплати в майбутньому можуть розраховувати громадяни, які мають достатню офіційну зарплату (від 50 000 гривень на місяць) та повний страховий стаж.

Інфографіка / Дані: Опендатабот

В Україні розмір пенсій суттєво відрізняється залежно від категорії пенсіонерів:

  • Найбільша пенсія в Україні – 390 184 грн на місяць.
  • Середня пенсія – 5 851 грн (за розрахунками загальної кількості пенсіонерів).
  • Середня пенсія “звичайного” пенсіонера (без спецвиплат) – 5 635 грн.

Загалом в Україні налічується 10,34 млн пенсіонерів, а на виплату пенсій щомісяця витрачається 60,5 млрд грн.

Хто отримує пенсію понад 23 610 гривень

Деякі категорії пенсіонерів можуть отримувати виплати значно вище максимальної пенсії, оскільки їм нараховується довічний оклад. Це:

  • Судді у відставці – їхнє довічне грошове утримання не обмежується законом і може перевищувати 100 000 гривень на місяць. Що таке довічне грошове утримання суддів? Вони можуть отримувати значно вищі виплати у вигляді довічного грошового утримання, яке замінює стандартну пенсію. Завдяки цій системі деякі судді можуть отримувати значно вищі виплати, ніж максимальна пенсія, яку встановив закон. Абсолютний рекорд у цьому плані встановила колишня голова Конституційного суду України Наталія Шаптала. Хоча вона перебувала на посаді лише 4 місяці, її щомісячна виплата зараз перевищує 340 000 грн — це практично найвища пенсія в Україні.
  • Військові та поліцейські – їхні пенсійні виплати регулюються законом, і можуть перевищувати максимальну межу. Розмір допомоги за вислугу років становить від 50% до 70% від грошового забезпечення під час служби.

Пенсії для шахтарів в Україні

Ці виплати залежать від стажу та умов праці:

  • Чоловіки мають право на пенсію після 15 років роботи на підземних роботах.
  • Жінки – після 7,5 років.
Рівень пенсій для шахтарів є нижчим середнього / Фото: Canva

Мінімальна пенсія в Україні для шахтаря наразі становить 80 відсотків від його середньої заробітної плати, але не може бути меншим за три прожиткові мінімуми для непрацездатних осіб, що на серпень 2024 року дорівнює 7 083 гривням.

Також за кожен повний рік роботи на підземних роботах або в особливо шкідливих умовах додається додатковий рік страхового стажу, що дозволяє раніше виходити на пенсію та отримувати вищі виплати.

Стаж для виходу на пенсію у 2025 році

З 2025 року для виходу на пенсію необхідно мати:

  • 32 роки страхового стажу – для виходу у 60 років.
  • Від 22 до 32 років стажу – для виходу у 63 роки.
  • Від 15 до 22 років стажу – для виходу у 65 років.

Якщо ж пенсіонер не має необхідного стажу, йому нараховується мінімальна пенсія.

Як перевірити свою майбутню пенсію

Щоб дізнатися майбутній розмір пенсії за віком, потрібно скористатися пенсійним калькулятором на сайті ПФУ:

  • Зареєструватися на порталі ПФУ за допомогою КЕП (електронного підпису), Дії або BankID.
Інфографіка / Дані: ПФУ
  • Перейти до “Пенсійного калькулятора” у верхньому меню.
Інфографіка / Дані: ПФУ
  • Перевірити особисті дані: стаж, дату виходу на пенсію, внески, які зробила особа.
Інфографіка / Дані: ПФУ
  • Отримати розрахунок розміру пенсії (сума є орієнтовною).

Індексація пенсій-2025

Кабінет Міністрів ухвалив постанову щодо індексації пенсійних і страхових виплат, а також запровадження додаткових заходів соціального захисту для найвразливіших категорій населення у 2025 році. Від 1 березня пенсії для всіх пенсіонерів проіндексують. Цьогорічний коефіцієнт індексації становитиме 11,5 відсотка, що збільшить середній розмір пенсії з 5 789 до 6 345 гривень.

Фінансування підвищених виплат здійснюватиметься в межах бюджету Пенсійного фонду та коштів з держбюджету. Індексація пенсій є механізмом коригування державних виплат, що компенсує інфляційні процеси. В Україні її запровадили у 2019 році, і відтоді вона проводиться автоматично щороку в березні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *