Зміст
Кабінет Міністрів України активно працює над новими домовленостями з Європейською комісією щодо автономних торговельних умов, які мають замінити чинний режим “торговельного безвізу” після 5 червня. В уряді попереджають: у разі невигідних умов держава може втратити до 3,5 млрд євро щороку.
Про хід перемовин повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він зазначив, що Україна прагне узгодити тимчасовий торговельний формат з ЄС, який діятиме до моменту остаточного оновлення статті 29 (пункт 4) Угоди про асоціацію.
“До 5 червня ми розраховуємо домовитися про певний перехідний варіант безвізової торгівлі з ЄС до моменту завершення перемовин і внесення змін у статтю 29 (4) Угоди про асоціацію з Україною”, – заявив Шмигаль.
Він уточнив, що упродовж трьох тижнів триває активна робота Міністерства економіки, МЗС і Міністерства аграрної політики над новими умовами торгівлі.
У чому ризики нового режиму
Минулого року Україна й ЄС досягли домовленостей про те, що торгівельні преференції для Києва будуть закріплені у тексті Угоди про асоціацію. Проте, за словами уряду, практичних змін у документі поки не відбулося — Єврокомісія не почала оновлення угоди.
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податків та митної політики Данило Гетманцев повідомив про загрозу запровадження обмежувальних умов:
- Щорічні безмитні квоти хочуть розбити на помісячні, що ускладнить експорт.
- Обсяги квот планують суттєво зменшити. Наприклад:
- кукурудза — з 11,2 млн тонн до 650 тис. тонн;
- цукор, мед, м’ясо птиці — також під загрозою істотного скорочення.
Потенційні втрати — критичні
За оцінками експертів, нові обмеження можуть завдати бюджету до 3,5 млрд євро щороку. Для порівняння, середній місячний обсяг експорту товарів з України у 2025 році становить 2,9 млрд євро. Як зазначає Гетманцев, компенсувати такі втрати на інших ринках майже неможливо, особливо для аграрного сектору.