Зміст
Планові та аварійні відключення світла продемонстрували хиткість та нестабільність роботи інтернету та мобільного зв’язку. При відсутності подачі електроенергії провайдери також часто знеструмлені, та не роздають 4G. Бути онлайн у найскладніших ситуаціях допоможе супутниковий інтернет від Starlink – FinanceNews розповідає, де його придбати та як приєднатися.
Що таке інтернет від Старлінк
Старлінк — це супутникова система, призначена для надання доступу до інтернету у будь-якому куточку світу. Головна мета проєкту — забезпечити високошвидкісний інтернет незалежно від географічного розташування. Як працює Starlink? Доступ користувачів до інтернету забезпечується через тисячі міні-супутників, що обертаються навколо Землі на низькій орбіті.
Цей проєкт реалізований компанією SpaceX під керівництвом американського мільярдера Ілона Маска.
Перед тим, як Старлінк купити, визначтеся з потрібною швидкістю доступу до інтернету. Вона залежить від обраного тарифного пакета – базовий (50-250 Мбіт/сек) або преміум (150-500 Мбіт/сек).
Переваги інтернету Starlink
- Доступ до інтернету в важкодоступних місцях – компанія забезпечує його там, де інші провайдери не можуть.
- Швидкість інтернету – в середньому вона складає 130–150 Мбіт/с, що достатньо для дистанційної роботи, пошуку в інтернеті та перегляду фільмів онлайн.
- Енергоефективність – обладнання для підключення до інтернету працює від генератора, сонячних батарей, споживаючи при цьому небагато енергії.
- Надійність супутникового зв’язку – його важко зламати, відключити або заблокувати.
- Гнучка цінова політика – для українців його вартість наразі вдвічі нижча, ніж у інших країнах світу.
- Постійне оновлення програмного забезпечення з враховуванням попередніх недоліків роботи ПЗ.

Недоліки інтернету Starlink
- Висока вартість послуг – ціна Старлінк залишається високою для багатьох українців, і вона не зменшиться, навіть із запуском додаткових супутників.
- Низька швидкість роботи інтернету в Україні – вона менша, ніж в інших європейських країнах через відсутність власної наземної станції, яку планують побудувати після закінчення війни.
- Ризики виявлення – вороже військове спостереження може визначити місце розташування терміналів під час їх роботи, тому радять вмикати Starlink тільки за потреби і встановлювати антену якомога далі від людей.
- Вплив погодних умов на роботу Starlink. Хоча термінал здатен розтоплювати сніг, він безсилий проти нагромадження снігу навколо або інших перешкод, що блокують лінію видимості до супутника.
Швидкість та якість сигналу напряму залежать від кількості під’єднаних супутників та відстані терміналу до найближчої наземної станції зв’язку. Наприклад, в східній частині України зв’язок дещо гірший через її відсутність, тож використовується сигнал із країн Європи (Польщі або Німеччини).
Як підключити Старлінк?
Для підключення до інтернету через супутникову систему Starlink необхідно мати спеціальний термінал і роутер. Термінал зв’язується з супутником, а роутер передає інтернет через Wi-Fi на інші пристрої. У комплекті йде інструкція з налаштування та встановлення.
Ось покрокова інструкція з налаштування роботи системи:
- Встановлення термінала – він виглядає як супутникова антена та повинен встановлюватися на відкритій місцевості, бажано на висоті для кращого сигналу. Його закріплюють на штативі, підключають до електричної мережі та до роутера за допомогою кабелю, що йде в комплекті.
- Завантаження програми – завантажте додаток Starlink на смартфон та слідуйте інструкціям у додатку, які пояснюють, як налаштувати Старлінк.
- Створення мережі Wi-Fi – у додатку створіть свою вай фай мережу, придумайте її назву та пароль, а також прив’яжіть кредитну картку для оплати послуг.
- Скидання налаштувань мережі – якщо термінал вже має налаштовану Wi-Fi мережу (особливо якщо він привезений з іншої країни). Для цього кілька разів поспіль від’єднайте термінал від електромережі з інтервалом в 2-3 секунди. Після виконання цих кроків термінал буде готовий до використання інтернету через супутникову систему.
Вартість підключення до Starlink
Вона включає придбання необхідного обладнання та вчасне внесення щомісячної абонплати. Замовити термінал та роутер можна на офіційному сайті starlink.com, однак на цей момент купити Старлінк в Україні не можна. Українці зазвичай замовляють обладнання до сусідніх країн, таких як Польща чи Угорщина. Доставка обладнання в сусідні країни коштує 50 доларів, що є нововведенням для українських користувачів. Цей процес може бути складним, але багато користувачів знаходять можливості для придбання Starlink через посередників або при перетині кордону.
При замовленні на сайті потрібно вказати місце доставки, після чого система перевірить можливість доставки термінала та роутера на зазначену адресу. Є можливість суттєво заощадити, придбавши обладнання, яке раніше було у використанні, проте варто звернути увагу на отримання від попереднього власника доступу до облікового запису. Це важливо зробити перед покупкою, а не після, та після завершення угоди варто змінити пароль для безпеки.

Як поповнити інтернет Старлінк?
На Старлінк ціна (мається на увазі стандартний пакет послуг з інтернету) коштує 110 доларів на місяць. Для України раніше був доступний пільговий тариф за 60 доларів на місяць. Крім того, комплект обладнання (термінал та роутер) коштував 599 доларів. З 29 грудня минулого року компанія підвищила вартість послуг– абонплата зросла до 75 доларів, а ціна на термінал та роутер збільшилася до 700 доларів. Крім того, при покупці тепер потрібно сплатити 50 доларів за доставлення, яке раніше виконувалося безплатно для українських користувачів.
Однак з 24 серпня Україна отримала спеціальну ціну: абонентська плата знизилась до $60 на місяць, а обладнання коштує $385. Вона діятиме до наступного перегляду тарифів Старлінк в Україні. До стандартного пакета підключення входять термінал, роутер та кабель.
Інші варіанти тарифів Старлінк:
- Business – вартість абонентської плати $500 на місяць, а обладнання – $2500. Швидкість інтернету від 150 до 500 Мбіт/с, надається вдвічі потужніша антена, яка забезпечує вищу якість зв’язку.
- RV (для мандрівників) – абонентська плата: $135 на місяць, вартість обладнання $599. Головна перевага – стабільне підключення в дорозі, яке дозволяє антені підключатися одночасно до більшої кількості супутників.
- Maritime (для морських подорожей) – щомісячна плата $5000 на місяць, вартість обладнання складає $10 000. Його перевага – забезпечення інтернетом на морі за будь-яких погодних умов для яхт, нафтових платформ та морських суден.
- Варто відзначити, що тарифи RV та Maritime дозволяють у будь-який момент призупиняти та відновлювати доступ до послуг. Рахунок користувачам виставляється за місяць користування.
Поповнення Starlink тарифу можна виконати кількома способами:
- через офіційний сайт;
- використовуючи послуги компаній-посередників, що надають можливість оформлення передплати;
- через банківський переказ;
- здійснити оплату через Apple Pay.
Незабаром має з’явитися можливість оплати через електронні гаманці та PayPal, які вже активно використовуються в багатьох країнах.