Все більше українських біженців не планують повертатися, – The Economist

Війна Росії проти України триває понад три роки, і ймовірність того, що українські біженці залишаться в Європі на постійній основі, зростає.

Як повідомляє The Economist, у Польщі зростає попит на дозволи на постійне проживання та громадянство, а курси польської мови користуються великою популярністю.

На сьогодні 4,3 мільйона українців користуються програмою “тимчасового захисту” в ЄС, яка надає доступ до житла, роботи та соціальних пільг. Проте її дія завершується у березні 2026 року, і навіть якщо програму продовжать, дедалі більше українців не планують повертатися на Батьківщину.

Чи хочуть українці повернутися додому?

Згідно з дослідженням Центру економічної стратегії, лише 43% біженців по всьому світу мають намір повернутися до України, тоді як два роки тому цей показник становив 74%.

Причинами такого рішення є:

  • Невизначене майбутнє країни без членства в НАТО та ЄС.
  • Загроза нового вторгнення РФ навіть після закінчення війни.
  • Тривала окупація частини території України.

Аналітики також прогнозують нову хвилю еміграції після завершення воєнного стану – особливо серед чоловіків призовного віку, які зараз не можуть виїхати. За оцінками ЦЕС, йдеться приблизно про 500 000 осіб.

Чи легко знайти роботу українцям у Європі?

У різних країнах ЄС ситуація з працевлаштуванням українців суттєво відрізняється:

  • У Польщі працюють або активно шукають роботу 67% біженців. Уряд планує дозволити їм обміняти статус тимчасового захисту на тривалу посвідку на проживання.
  • У Німеччині лише 43% українських біженців мають роботу. Основні перешкоди – відсутність догляду за дітьми, мовний бар’єр та бюрократичні складнощі у визнанні дипломів.
  • У Іспанії та Італії ситуація ще складніша, хоча показники зайнятості поступово зростають.

Попри це, у Польщі та Чехії безробіття на рекордно низькому рівні – значною мірою завдяки українським працівникам. Зараз у Польщі офіційно зареєстровано 779 тисяч працевлаштованих українців, а в Чехії – 152 тисячі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *