Іпотека в Україні: як зміняться ставки та що буде з програмою єОселя?

В Україні очікується поступове зниження ринкових ставок за іпотечними кредитами, що відбуватиметься у відповідь на зменшення рівня інфляції. Проте досягти показників сусідньої Польщі найближчим часом не вдасться.

Про це повідомила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова, передає пресслужба Нацбанку.

За словами Рожкової, стабільне зниження інфляції стане ключовим фактором розвитку ринкової іпотеки. Якщо інфляція набуде однознакового значення та залишатиметься на цьому рівні тривалий час, банки зможуть мінімізувати ризики, що сприятиме зниженню відсоткових ставок та активізації кредитування.

“Водночас на горизонті п’яти років (навіть за сприятливих ринкових умов) знизити ринкові відсоткові ставки до рівня сусідньої Польщі (4-4,5%) малоймовірно”, – пояснила вона.

Що зміниться у програмі єОселя?

Рожкова наголосила, що програма “єОселя” довела свою ефективність, особливо у підтримці певних категорій громадян, зокрема ветеранів та внутрішньо переміщених осіб. Проте для створення доступної ринкової іпотеки потрібно змінити підхід.

Вона зазначила, що найуспішніші державні програми у світі працюють за схемою, де держава не є прямим кредитором. Натомість вона має створювати умови для розвитку ринкової іпотеки та компенсувати частину відсоткової ставки тим, для кого кредити залишаються недоступними.

“Основна ціль – зробити програму єОселя більш стійкою та адаптивною. Тож ця програма дуже важлива, але має бути переосмислена, оскільки за нинішніх умов вона швидше заважатиме розвитку ринкового іпотечного кредитування”, – підкреслила Рожкова.

Як працює програма єОселя?

Програма пільгової іпотеки “єОселя” стартувала 1 жовтня 2022 року. На початковому етапі вона пропонувала кредити під 3% для військових, правоохоронців, медичних працівників та науковців. Згодом до неї долучили й інші категорії громадян, які можуть отримати іпотеку під 7%.

Фінансування програми здійснюється за рахунок державного бюджету: банки отримують компенсацію частини відсоткової ставки. За час її дії 16 тисяч українців змогли скористатися пільговими кредитами на загальну суму 26,4 млрд грн.

Попри активність програми, частка іпотечних угод у загальному обсязі купівлі житла поки що залишається низькою – всього 5,4%. Однак це значно більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення, і саме програма “єОселя” нині визначає попит у деяких сегментах ринку нерухомості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *