Скільки компаній підтримують інклюзивне працевлаштування

У 2025 році більшість українських роботодавців, які планують розширювати штати, готові надавати роботу людям з інвалідністю. За результатами дослідження, проведеного в межах проєкту "Стійкість: розбудова сталого та інклюзивного ринку праці в Україні", 66,6% компаній висловили готовність приймати таких працівників. Зокрема найбільшу підтримку демонструють великі підприємства — 83,3%, тоді як серед мікробізнесу таких лише 60%.

Опитування проводили в період із 17 грудня 2024 по 31 січня 2025 року в онлайн-форматі. У ньому взяли участь понад 54 тисячі компаній, які загалом забезпечують роботою понад 4,2 мільйона людей. Вибірка охопила всі регіони України й включала підприємства різного масштабу — від великих до мікро.

Висока соціальна відповідальність бізнесу

Дослідження показало, що український бізнес активно підтримує інклюзію на ринку праці. Роботодавці охоче розглядають кандидатів із числа вразливих груп — людей з інвалідністю, ветеранів, переселенців та громадян віком 60+.

Зокрема, 78,6% роботодавців, які планують найм у 2025 році, готові взяти на роботу внутрішньо переміщених осіб. У цьому питанні знову лідирують великі підприємства — 92%, тоді як серед мікроорганізацій готовність складає 68,2%. Це пояснюється як наявністю ресурсів для інтеграції нових співробітників, так і кадровим дефіцитом.

Також 71,9% роботодавців висловили готовність до найму ветеранів. Найактивніше — великі компанії (87,3%), найменш — мікробізнес (64,9%).

Щодо людей старшого віку (60+), то 64,3% опитаних вважають, що немає жодних бар’єрів для їхнього працевлаштування. Найбільше такої підтримки серед мікро- та малих підприємств (57,4% і 58,5% відповідно), тоді як серед великих — лише 45,9%. Ймовірно, це пов’язано з тим, що великі компанії потребують працівників із сучасними знаннями, що може вимагати від старших кандидатів оновлення кваліфікації.

Розрив між очікуваннями й потребами ринку

Експерти також зауважили значну невідповідність між бажаними посадами працівників і реальним попитом. Більшість шукачів схильні до сфери торгівлі чи консалтингу, тоді як найбільше вакансій залишається в робітничих професіях.

Перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак наголосила, що в Україні варто зменшити акцент на вищій освіті й підвищити престиж професійної освіти. На її думку, держава має підтримувати популяризацію робітничих спеціальностей за прикладом європейських країн.

Проєкт "Стійкість" реалізується завдяки співпраці між Шведським агентством з питань міжнародної співпраці (SIDA) та організацією Helvetas Swiss Intercooperation за фінансової підтримки уряду Швеції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *