Світова тіньова економіка залишається серйозною проблемою для країн із різним рівнем розвитку — як для розвинених, так і для тих, що лише формують свої економічні моделі.
Про це свідчить новий загальносвітовий звіт Global Shadow Economy Report 2025, опублікований міжнародною аудиторською компанією Ernst & Young (EY).
Результати дослідження були візуалізовані аналітиками Visual Capitalist і охоплюють десятки країн з усіх континентів. У центрі уваги — масштаби нереєстрованої економічної діяльності, що охоплює нелегальну зайнятість, ухилення від податків, корупційні схеми, незаконне виробництво й торгівлю.

Україна у цьому рейтингу посіла місце із показником тіньової економіки в 19,3% ВВП. Це істотно вище за рівень у більшості країн Західної Європи, де тіньовий сектор рідко перевищує 6%, але значно нижче, ніж у багатьох державах Африки та Південної Азії.
Для порівняння:
- Сьєрра-Леоне — 64,5% ВВП;
- Нігер і Непал — понад 50%;
- Росія та Білорусь — близько 19–21%;
- Польща — менше 10%;
- Німеччина, Франція, Швеція — 5–6%.
Експерти вважають, що показник на рівні 19,3% є типовим для країн, які перебувають на етапі структурної трансформації економіки. Це одночасно сигнал про прогрес у виведенні бізнесу з тіні, але й нагадування про серйозну проблему, яка потребує системних рішень.
У звіті підкреслюється, що тіньова економіка шкодить державному бюджету, зменшує обсяг інвестицій, спотворює конкуренцію та стримує розвиток офіційного бізнесу. Проте позитивна динаміка в Україні свідчить про поступову детінізацію, завдяки цифровізації, реформам і боротьбі з корупцією.
Водночас, аналітики EY зауважують: досягнення нижчих рівнів тіньової активності можливе лише за умови ефективного державного управління, прозорої фіскальної політики та підтримки малого й середнього бізнесу.