Втрата єдиного працюючого нафтопереробного заводу в Україні – Кременчуцького НПЗ – створила серйозні виклики для енергетичної стабільності країни. Про це заявила народна депутатка та членкиня парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна під час засідання профільного комітету.
У відповідь на цю критичну ситуацію було оперативно ухвалено поправку, яка відкладає до 1 січня 2026 року застосування штрафів за порушення норми щодо обов'язкового вмісту 5% біоетанолу у бензині. Цей екологічний стандарт почав діяти в травні 2024 року, однак його дотримання стало технічно неможливим після руйнування НПЗ.
Южаніна підкреслила, що завод забезпечував близько третини обсягів бензину та майже 10% дизпального на українському ринку. Наразі постачання мають компенсувати за рахунок імпорту з морських хабів, зокрема з Греції та Туреччини. Проте імпортоване пальне не відповідатиме чинним вимогам щодо вмісту біоетанолу.
Окрему стурбованість викликало питання можливого постачання нафтопродуктів із російської сировини. Южаніна звернулася до голови правління НАК "Нафтогаз України" Сергія Корецького із запитом щодо гарантій прозорості походження пального. Втім, відповідь, за її словами, була "нечіткою".
Ситуацію загострює інформація від ГУР Міноборони України: Росія активно використовує плавучі хаби поблизу Греції та Кіпру для перевалки нафти в обхід санкцій.
"У поточній ситуації існує реальний ризик потрапляння на український ринок пального, походженням з російської нафти. Це ставить під загрозу як енергетичну безпеку держави, так і виконання міжнародних санкційних зобов'язань", — резюмувала депутатка.

