В Україні близько 20% громадян мають право вийти на пенсію раніше загальновстановленого віку, що спричиняє серйозне фінансове навантаження на пенсійну систему. Про це повідомила перша заступниця міністерки соціальної політики Дарія Марчак в інтерв'ю "Радіо Свобода".
За її словами, пільгові пенсійні умови щороку обходяться державі у десятки мільярдів гривень. Адже це не лише втрати через зменшення кількості робочих років, а й додаткові витрати на виплату пенсій у довший період.
Марчак зазначила, що Міністерство соціальної політики вже підготувало законопроєкт із комплексної реформи пенсійної системи, який стосується як солідарного, так і накопичувального рівнів. Документ наразі перебуває на розгляді Кабміну, а обговорення щодо конкретних параметрів тривають.
"У нас тривають внутрішні дискусії щодо параметрів. Коли ми домовимося і фіналізуємо параметри, ми зможемо рухатися далі до парламенту. На жаль, ця дискусія є дуже складною з урахуванням важкого фінансового стану в країні", – зазначила чиновниця.
Також вона акцентувала, що подальші рішення щодо спеціальних пенсійних режимів та пільгового стажу відіграють ключову роль у визначенні майбутніх розмірів виплат.
Наразі пенсійний вік в Україні становить від 60 до 65 років, однак велика частка населення користується правом на дострокову пенсію, що посилює дефіцит системи.
Станом на 1 квітня 2025 року в Україні налічувалося 10,3 мільйона пенсіонерів, з яких:
- 72,5% – отримують пенсію за віком,
- 15,2% – за інвалідністю,
- 6,6% – у зв'язку із втратою годувальника,
- 5% – за вислугу років,
- 0,5% – соціальні пенсії,
- 0,04% – довічне утримання суддів.
Реформа, над якою працює Мінсоцполітики, має на меті оптимізувати витрати та збалансувати пенсійну систему в умовах обмеженого бюджету та демографічного спаду.

