Як оформити закордонний паспорт під час воєнного стану: куди звертатися і скільки коштує

В Україні триває реформа діджиталізації процесу надання громадянам державних послуг. Зокрема, електронна черга на закордонний паспорт дозволяє уникнути “живих черг” та інших бюрократичних зволікань під час оформлення документів. Але варто розуміти, що в умовах воєнного стану навіть запис в онлайн-чергу не є запорукою швидкої процедури без будь-яких затримок, оскільки повітряні тривоги вносять свої корективи в робочий процес держустанов.

Видання Financenews розбиралось, як саме проходить процедура отримання закордонного паспорту.

Оформлення закордонного паспорта в Україні

У 2023 році перетинати кордон України без закордонного паспорта знову стало заборонено (за деякими винятками). Але а умовах триваючої війни жінок з дітьми, замислюються про легальний виїзд в іншу країну на тривалий час. Щоб поїхати до Європи без оформлення візи, потрібно мати біометричний закордонний паспорт, який в Україні видається з 2015 року. 

Вигляд біометричного паспорту / Фото: ДМСУ

Як виглядає біометричний закордонний паспорт? Це документ, який дуже схожий на паспорт старого зразка. Він має форму книжечки на 32 сторінки, але при цьому в обкладинку вбудований електронний чіп, де записані відбитки пальців, електронний підпис та оцифроване фото власника документа. Крім того, на обкладинці є спеціальна відмітка, яка свідчить про наявність чіпа. 

Оформлення закордонного паспорта для дитини, якій ще не виповнилося 12 років, можливе без її присутності, оскільки в неї не беруть відбитки пальців та не вимагають електронного підпису – достатньо лише одного фото. 

Багатьох цікавить, як сфотографувати дитину на закордонний паспорт. Це можна робити самостійно, дотримуючись чітких законодавчих вимог. Але краще довіритися професіоналам і замовити таку світлину у фотоательє. Вона має бути розміром 10х15 см, а обличчя на білому тлі повинне займати 70% зображення. 

Алгоритм дій для оформлення паспорта

Звісно, оформлення закордонного паспорта – це нескладна процедура, але вона все ж таки передбачає деякі правила та нюанси. Пропонуємо до вашої уваги простий алгоритм дій.  

  1. Вибрати держустанову, в якій ви будете замовляти закордонний паспорт.
  2. Зайти на сайт відповідної держустанови та записатися там в електронну чергу.
  3. Прийти у призначений день з пакетом необхідних документів.
  4. Сплатити послугу (на місці), взявши заздалегідь реквізити рахунку в працівника держустанови, який прийматиме у вас документи.
  5. Сфотографуватися (на місці). Варто знати, що дитину віком від 12 років також фотографують на місці, а фото малюка до 12 років можна приносити з собою (без його присутності), але воно має відповідати чинним стандартам.
  6. Після дзвінка або отримання SMS прийти і забрати готовий документ.

Куди подавати документи

Отримати закордонний паспорт у 2024 році можна в будь-якій із перерахованих нижче установ:

  • територіальний підрозділ ДМС України;
  • ЦНАП;
  • ДП “Документ”.

Кожен держзаклад передбачає можливість стати в електронну чергу. Це можна зробити за лічені хвилини, зайшовши на відповідний сайт. Але є один нюанс: найближча вільна дата часто буває за декілька тижнів, а то й за місяць, тому, якщо термінове (а значить дорожче) оформлення паспорта не входить у ваші плани, слід бути готовим до того, що доведеться почекати.

Центр надання адміністративних послуг / Фото: ЦНАП

Важливий момент

Ставати в електронну чергу потрібно лише для подання документів, а щоб отримати готовий закордонний паспорт, можна прийти в будь-який зручний для себе день протягом двох років з моменту його виготовлення.

До речі, електронна черга не є обов’язковою. До підрозділу ДМС можна прийти й без попереднього запису, але пріоритет завжди надається тим, хто записаний в онлайн-чергу. І тільки якщо хтось із записаних не з’явиться у призначений час, замість нього приймуть людину з “живої черги”.

Які документи потрібно подавати

Документи на закордонний паспорт повинна подавати саме та особа, якій будуть оформлювати документ (за деякими винятками). Одразу слід зауважити, що разом із документами потрібно подавати й квитанцію про сплату адміністративного збору (або документ, що звільняє від його сплати). Тож у разі відсутності пільги, яка дозволяє не сплачувати адміністративний збір, необхідно взяти у працівника відповідного органу рахунок, піти до найближчого банка і заплатити за державну послугу.

Потім потрібно повернутися до держустанови і разом з квитанцією про сплату адміністративного збору подати наступні документи:

  • Паспорт громадянина України (для тих, хто досягнув 14-річного віку). До речі, у 2023 році запровадили можливість одночасного оформлення ID-картки та закордонного паспорта.
  • Свідоцтво про народження. У деяких випадках замість свідоцтва може подаватися інший документ, що засвідчує факт народження.
  • Індивідуальний податковий номер (ідентифікаційний код).
  • Фотокартка. Вона подається у випадку, якщо паспорт потрібно оформити дитині, якій ще не виповнилося 12 років і яка не буде присутня під час подання документів. Це саме правило поширюється і на особу, яка через проблеми зі здоров’ям не може самостійно пересуватися та потребує термінового виїзду за кордон з метою лікування.
  • Закордонний паспорт, виданий раніше, в якого закінчився строк дії (за наявності).
Приклад біометричної карточки в закордонному паспорті / Фото: Poligrafkombinat ‘Ukraina’

Працівник держустанови повинен зробити ксерокопії всіх оригіналів, відсканувати фотокартку (за потреби), а також надрукувати заяву-анкету, яку громадянин має уважно прочитати та поставити там свій підпис. 

Після цього особу фотографують (за потреби декілька разів). Вкрай важливо дотримуватися головних вимог до зовнішнього вигляду під час фотографування на закордонний паспорт, а саме:

  • зняти головний убір, аксесуари та надто помітні прикраси;
  • зняти окуляри, якщо ви не носите їх постійно в повсякденному житті (якщо ж вони є, то скло має бути прозорим);
  • зняти лінзи, які дозволяються лише в тому випадку, якщо вони не змінюють колір очей або форму зіниць;
  • бути без макіяжу (дозволяються лише світлі природні відтінки).

Фото в закордонному паспорті роблять чорно-білим з метою підвищення рівня захисту від підробки.

Закордонний паспорт: ціна

Однієї стандартної відповіді на запитання, скільки коштує зробити закордонний паспорт, немає, оскільки ціна залежить від сервісу, в якому він виготовляється. У 2024 році в ЦНАП та ДМС вартість оформлення паспорта для виїзду за кордон становить: 

  • 958 гривень (до 20 робочих днів);
  • 1598 гривень (до 7 робочих днів).

У ДП “Документ” паспорт обійдеться у вищу ціну, оскільки вартість включає в себе послуги посередника. Аж 1498 гривень коштує документ, який виготовляється протягом 20 робочих днів, і 2138 гривень – той, який робиться протягом тижня.

Ціни на закордонний паспорт / Фото: ДМСУ

Але, крім вищезазначеного “семиденного”, є ще один терміновий закордонний паспорт, ціна на який така сама, як і в першого, тобто 1598 гривень в підрозділі ДМС або ЦНАПі та 2138 гривень – у ДП “Документ”. Він виготовляється протягом 3 робочих днів лише у виняткових випадках. Зокрема, якщо людині потрібно терміново виїхати в іншу країну з метою лікування, супроводу тяжкохворого або у зв’язку зі смертю родича, який мешкав за кордоном.

У випадку, якщо новий паспорт виготовляється через втрату попереднього документа, потрібно написати відповідну заяву. Якщо ж причиною походу до ЦНАП чи ДМС є крадіжка закордонного паспорта, потрібно мати при собі виписку з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що була видана поліцією після викрадення документа.

Оформлення закордонного паспорта за кордоном

Багатьох українців цікавить питання, чи можна зробити закордонний паспорт за кордоном. Відповідь ствердна. Така послуга надається відповідною дипломатичною установою тієї країни, де проживає громадянин. Ще один варіант – це звернутися до відокремлених підрозділів ДП “Документ”, які працюють лише в деяких країнах – Польщі, Словаччині, Чехії, Німеччині, Іспанії та Туреччині. 

Слід знати, що для оформлення закордонного паспорта під час перебування в іншій країні потрібно попередньо записатися на сайті Міністерства закордонних справ України. 

Термін дії закордонного паспорта

Термін дії закордонного паспорта не однаковий для всіх вікових категорій громадян. Особам, які не досягли 16-річчя, такий документ видається на 4 роки, а тим, хто досягнув 16-річчя, – на 10 років.  

Під час оформлення нового закордонного паспорта попередній (або один з попередніх) вилучається в особи та анулюється. Згідно з чинним законодавством України, громадянин не має права мати більше, ніж два дійсні паспорти для виїзду за кордон. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *