У лютому 2025 року банки України видали 516 іпотечних кредитів на суму 926 млн грн — це на 7% більше, ніж у січні. Таке зростання вказує на поступове відновлення ринку іпотечного кредитування, попри складну економічну ситуацію. Ключову роль у цьому процесі відіграє державна програма "єОселя". Вона залишається основним джерелом доступної іпотеки для громадян.
Згідно з повідомленням НБУ, попри загальне річне падіння обсягів кредитування майже на 30% (насамперед через спад активності на вторинному ринку), структура видачі змінюється: дедалі більше українців купують житло напряму у забудовників. Зокрема, 38% нових іпотек припадає на готові квартири від забудовників. Ще 13,6% — на об’єкти на етапі будівництва.
Ефективна середньозважена річна ставка іпотечного кредиту зросла до 8,4% у лютому, що трохи вище за січневі 8,3%. Однак залишається привабливою для багатьох позичальників.
Найбільше іпотечних договорів укладено в Київській області (204 кредити на 363,5 млн грн), самому Києві (95 кредитів на 206,6 млн грн), а також у Львівській, Одеській і Дніпропетровській областях. Загалом дані надані 39 банками, що охоплюють понад 95% іпотечного ринку, проте реальні кредитні активності вели лише 12 із них.
Водночас НБУ наполягає на реформуванні програми "єОселя", щоб зменшити навантаження на бюджет. У фокусі змін — перехід від прямого кредитування населення до моделі компенсації частини відсоткової ставки. Такий підхід дозволить охопити ширше коло позичальників і забезпечити більш стійке функціонування програми в довгостроковій перспективі.