Зміст
Кабінет Міністрів України затвердив нові нормативні документи, що регламентують зарахування трудового стажу, набутого до 1992 року на території колишніх республік СРСР, для призначення пенсій в Україні.
Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук у своєму Telegram-каналі.
Згідно з рішенням уряду, було схвалено:
- Порядок підтвердження відсутності пенсійних виплат з боку інших держав громадянам, які мешкають в Україні та працювали до 1 січня 1992 року за межами України в межах СРСР. Для включення цього періоду до страхового стажу.
- Порядок визнання і зарахування трудового стажу за кордоном для визначення права на призначення пенсій за віком.
Також Пенсійному фонду України доручено переглянути рішення, ухвалені з 2024 року, щодо громадян, які мали трудовий стаж до 1992 року.
Зміни у законодавстві: що варто знати
У 2024 році набрав чинності закон, який встановлює нові підходи до обчислення пенсій, зокрема щодо періодів роботи за межами України. Це стало необхідним після того, як Україна вийшла з Угоди СНД про гарантії пенсійного забезпечення, підписаної у 1992 році.
Ця угода передбачала, що при нарахуванні пенсій громадянам враховувались періоди трудової діяльності в інших країнах — колишніх республіках СРСР (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, росія). Проте з 1 січня 2023 року спочатку вийшла з угоди РФ, а пізніше — і Україна.
Основні положення нового закону:
- Зараховується трудовий стаж, отриманий до 1 січня 1992 року на території інших союзних республік, якщо людина проживає в Україні і не отримує за цей період пенсійних виплат з іншої держави.
- Не зараховуються періоди роботи за межами України після 1992 року, якщо Україна не має з відповідною країною чинного міжнародного договору про пенсійне забезпечення.
Ці зміни мають спростити доступ до пенсій для тих громадян, хто працював у межах СРСР, але тепер мешкає в Україні. Якщо потрібно — можу підготувати короткий огляд для соцмереж або інфографіку.