Оподаткування криптовалюти: регулятор показав можливі моделі

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) оприлюднила документ із варіантами оподаткування операцій із криптовалютою. Цей документ, який комісія називає “матрицею оподаткування”, пропонує кілька можливих моделей податкового підходу до віртуальних активів.

На сайті НКЦПФР зазначено, що комісія активно працює над створенням законодавчих основ для регулювання ринку криптовалюти. Робота над відповідним законопроєктом триває в межах спеціальної групи при парламентському Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики.

Метою оприлюдненої матриці є демонстрація можливих переваг і ризиків різних моделей оподаткування, що мають вплив як на учасників ринку, так і на державну податкову систему.

“У цифрову епоху питання податків для криптовалюти – не гіпотеза, а реальність, що дуже швидко наближається. Завдання матриці, яку розробила НКЦПФР – допомогти відповідальним органам прийняти зважене рішення. І під час цього процесу важливо враховувати переваги та недоліки кожної моделі, адже ці аспекти можуть критично впливати на ринок і податкову відповідальність”, — пояснив голова НКЦПФР Руслан Магомедов.

У документі розглядаються різні підходи до визначення об’єкта оподаткування: від чистого прибутку (дохід мінус витрати) до повної виручки. Також враховано можливість визнання доходу при отриманні компенсації за товари або при обміні віртуальних активів на інші ресурси, включаючи валюту.

Запропоновані ставки включають як стандартний варіант — 18% ПДФО та 5% військового збору, так і пільгові — 5% або 9%. Крім того, розглядаються випадки звільнення від податків, наприклад, перекази між власними гаманцями, дарування чи благодійність.

В Раді розкритикували концепцію

Однак голова комітету Данило Гетманцев різко розкритикував ініціативу, заявивши, що документ не має відношення до реального законопроєкту, над яким наразі працює парламент.

“На жаль, хлопці з Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку знову не розібралися і опублікували якусь відому тільки їм “матрицю” оподаткування крипти, що не має жодного зв’язку з реальністю. Не звертайте уваги, в комісії таке трапляється на кожному кроці. Власне, тому ми і хочемо, щоб криптою займалися дорослі”, — написав нардеп у Telegram.

Нагадаємо, що ще у 2023 році у Верховній Раді було зареєстровано проєкт закону, який мав визначити правила обігу криптовалюти в Україні. Раніше, у 2022 році, парламент ухвалив “закон про віртуальні активи”, який став основою для майбутнього регулювання цього ринку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *