Повномасштабна війна та складна економічна ситуація в Україні серйозно вплинули на добробут громадян, зокрема на витрати на товари та послуги. За даними дослідження Gradus Research, майже 2/3 опитаних українців відзначили значне зростання своїх щомісячних витрат порівняно з довоєнним періодом.
За останній рік 82% респондентів зауважили, що витрачають більше, ніж раніше. Серед найбільш витратних категорій — продукти харчування (85%), комунальні платежі (72%) та медикаменти (60%).
Особливо гостро українці реагують на зростання цін на ліки. Більшість із тих, хто витрачає значну частину доходу на медпрепарати, визнають це серйозною проблемою: 90% вважають, що подорожчання медикаментів болісно вдарило по бюджету, а 79% змушені обмежувати витрати на інші потреби, щоб придбати необхідні ліки.
Щоб зекономити, українці найчастіше відмовляються від придбання нового одягу (66%), товарів для дому (54%), а також — що особливо тривожно — від деяких продуктів харчування (51%).
Найвразливішими залишаються люди похилого віку. Зокрема, 62% українців віком 60+ змушені зменшувати витрати на їжу, а 66% громадян у віці 55–60 років — на побутові товари.
Крім того, понад третина опитаних (36%) зазначила, що в аптеках націнки на ліки становлять 25% і більше. У великих містах цей показник вищий — 48% респондентів вважають рівень аптечних націнок надмірним, тоді як у невеликих населених пунктах та селах — лише 36%.
Натомість мешканці сіл частіше вважають аптечну націнку прийнятною — у межах 10%. Це може свідчити як про нижчі ціни в регіональних аптеках, так і про меншу обізнаність населення щодо реальної вартості препаратів.
Нагадаємо, з 1 березня 2025 року українські фармвиробники погодилися знизити ціни на 100 найпопулярніших медпрепаратів на 30% у межах угоди про стабілізацію цін.