У 2024 році українська влада не змогла повністю використати значну частину бюджетних коштів, передбачених для відновлення країни. Причинами цього стали надмірна бюрократія, затримки у проведенні закупівель та недостатня спроможність місцевих органів швидко реалізовувати інфраструктурні проєкти.
Такі висновки оприлюднив проєкт “Контроль витрат на відновлення України”, згідно з аналітичним пресрелізом Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), передає Цензор.нет.
За їхніми даними, з передбачених близько 25 мільярдів гривень, вдалося профінансувати лише 640 проєктів на суму 17,7 млрд грн у межах бюджетних програм Мінрозвитку.
Як зазначає провідна дослідниця ІЕД Олександра Бетлій, навіть за обмеженого фінансування держава не завжди змогла ефективно використати наявні ресурси. Основною формою виділення коштів у 2024 році були субвенції з держбюджету місцевим бюджетам. Наприклад, з 7,5 млрд грн на ліквідацію наслідків агресії фактично витратили лише 5,3 млрд, а з іншої субвенції — 1,4 млрд з передбачених 3,1 млрд грн.
Інші програми, зокрема ті, що фінансуються міжнародними партнерами, також продемонстрували низький рівень освоєння коштів: лише 400 млн грн із запланованих 2,3 млрд грн та 721 млн із 4,5 млрд грн за надзвичайною кредитною програмою.
За оцінками експертів, жоден з основних розпорядників не виконав фінансові плани повністю: Агентство відновлення витратило 78% запланованого бюджету, Мінрозвитку – 70% за відновлювальними програмами та лише 40% по загальнодержавних.
Серед основних бар’єрів експерти називають затяжні процедури закупівель, виділення коштів під кінець року, брак фахівців у громадах, труднощі з дофінансуванням та складність взаємодії з міжнародними донорами. Очікується, що частина цих проблем буде вирішена через реформу управління публічними інвестиціями.