Накопичуй або відповідай: Україна готує реформу пенсійного забезпечення

В Україні розглядають законодавчу ініціативу, яка передбачає обов’язкову участь громадян у накопичувальній пенсійній системі. Водночас за неналежне управління пенсійними коштами планується впровадити як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Як зазначається в документі, опублікованому для обговорення на сайті Федерації профспілок України, законопроєкт є складовою масштабної пенсійної реформи. Його основна мета — створити умови для впровадження другого рівня пенсійного забезпечення — накопичувального.

Для запобігання шахрайству та зловживанням, які можуть призвести до втрати чи скорочення пенсійних накопичень, законопроєкт передбачає суворі санкції.

У проєкті йдеться про доповнення до Кримінального кодексу, зокрема:

  • кримінальна відповідальність для керівників компаній з управління активами, якщо ті здійснюватимуть операції з пенсійними активами за цінами, що не відповідають ринковим;
  • покарання за порушення правил використання пенсійних активів.

Також у Кодексі про адміністративні правопорушення пропонується:

  • встановлення відповідальності керівників підприємств, організацій та установ — незалежно від форми власності — за порушення процедур у сфері управління пенсійними коштами;
  • санкції за порушення вимог щодо зберігання документації та баз даних, пов’язаних із накопичувальним пенсійним забезпеченням;
  • покарання за порушення прав учасників пенсійної системи.

Нагадаємо, що в 2023 році Мінсоцполітики розробило законопроєкт, яким передбачалося запровадження обов’язкових внесків до державних або недержавних пенсійних фондів як з боку роботодавця, так і з боку працівника.

Передбачалося, що закон набуде чинності вже у 2025 році. Однак відповідно до останнього меморандуму з МВФ, реалізацію реформи та запуск накопичувального рівня наразі відтерміновано на невизначений строк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *