В Україні президент Володимир Зеленський у лютому 2024 року підписав закон про легалізацію медичного канабісу. МОЗ України одразу назвало цю подію “історичним рішенням”. У відкритому доступі марихуана в Україні заборонена, проте в інших країнах її можна придбати легально.
Видання Financenews розповідає про ринок, ціни на легалізацію марихуани в інших країнах.
Канабіс, конопля, марихуана, гашиш – різниця між поняттями
Спочатку пропонуємо розібратися, в чому полягає різниця між канабісом, коноплею, марихуаною та гашишем, оскільки це важливо для розуміння теми.
Конопля і канабіс
Конопля (латинська назва – Cannabis) – це рід рослин сімейства Коноплевих, що складається з трьох видів (Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis) та більш ніж 600 сортів. Отже, в широкому сенсі конопля та канабіс – це одне й те саме.
Також словом “канабіс” часто називають продукцію лікарського призначення на основі конопель. У цьому значенні канабіс і медичний канабіс – це тотожні поняття.
Вид Cannabis sativa вирізняється підвищеним рівнем тетрагідроканабінолу (ТГК), а Cannabis indica – канабідіолу (КБД). ТГК і КБД – це головні психоактивні компоненти коноплі.
У свою чергу, Cannabis ruderalis має дуже низький вміст ТГК, тому не використовується в медичних та рекреаційних цілях. На його базі вивели всі сорти технічної коноплі з нульовим вмістом ТГК.
Марихуана та гашиш
Що ж таке марихуана та гашиш? Це наркотичні речовини, які виготовляються з коноплі, але мають різні форми. Марихуана – це висушена трава з листя та стебел канабісу, а гашиш роблять зі смоли та маслянистих верхівок рослини, тому він схожий на пластилін, хоча продається також у твердій формі або у вигляді порошку.
Сила дії цих наркотиків теж неоднакова. Гашиш впливає на психіку сильніше за рахунок того, що містить у собі більшу кількість смоли.
Говорячи про терміни, варто згадати й про косяк, який є не речовиною, а лише засобом її споживання. Косяк, або джойнт – це звичайна самокрутка, виготовлена зі спеціального папіросного паперу, в яку засипається марихуана.
Рішення України щодо канабісу
Який же закон щодо канабісу ухвалила Верховна Рада? Перш ніж обурюватися, фахівці радять розібратися в цьому питанні. Йдеться про легалізацію в Україні винятково медичного канабісу, в якому невисока (або відсутня) концентрація ТГК та великий вміст КБД.
Закон вступає в дію з середини липня 2024 року та передбачає обіг канабісу лише в медичній, промисловій та науковій діяльності, а також чіткий та суворий контроль за вирощуванням коноплі та її використанням під час виробництва ліків.
Медичний канабіс здатний полегшити нестерпний біль, який щоденно змушені терпіти деякі люди. Наприклад, він необхідний для онкохворих, а також для тих, хто страждає на сильні спазми та судоми м’язів, больові відчуття, хворобу Паркінсона та деякі види епілепсії. Цей список доволі довгий: тривожні розлади, герпес, глаукома, псоріаз, виразка, СНІД, діабетична нейропатія тощо.
Крім того, сьогодні це особливо актуально для ветеранів війни з ПТСР. Для отримання медичного канабісу використовують марихуану з вмістом канабідіолу, який є терапевтичною сполукою, тож отримати стан ейфорії та галюцинації від неї не вийде. Саме ця речовина допомагає позбутися больових відчуттів.
Канабіс у рекреаційних цілях в Україні: можна чи ні
Вживання психоактивних речовин на основі канабісу з метою отримати задоволення або змінити стан свідомості в Україні заборонено. Тобто вирощування та продаж конопель для приватного споживання без медичних показань, як і раніше, вважатиметься злочином.
Нагадаємо, вживання, а також виробництво, виготовлення, придбання та інші операції, пов’язані з наркотичними засобами і психотропними речовинами передбачає в нашій державі кримінальну відповідальність.
Критика закону
Автори закону обіцяють, що виробництво ліків на основі канабісу буде жорстко контролюватися на всіх етапах. Вирощувати коноплі зможуть лише юридичні особи, які отримуватимуть відповідні ліцензії та сертифікати.
Але поки що не зовсім зрозуміло, як це все буде відбуватися. Відсутність чіткої нормативно-правової бази, яка буде регулювати всі етапи легалізованого обігу канабісу в Україні, – це головний аргумент критиків закону. Цілком логічно, що найближчим часом Верховній Раді доведеться розробити юридичний плацдарм, на якому функціонуватиме законопроект про медичний канабіс, інакше, крім позитивних аспектів легалізації наркотичної рослини Україна може отримати безліч негативних наслідків.
Статус канабісу у світі
На сьогодні вживання канабісу в рекреаційних цілях легалізовано лише у восьми країнах світу. До них належать:
- Нідерланди;
- Іспанія;
- Мальта;
- Німеччина;
- Канада;
- США (у частині штатів);
- Уругвай;
- ПАР.
Першою країною, яка легалізувала канабіс не в медичних цілях, став Уругвай. Але продавати психоактивну речовину в цій державі мають право лише офіційні органи, а купувати – громадяни, яким виповнилося 18 років за умови, що вони зареєстровані в спеціальній базі даних. Іноземним туристам купувати та вживати марихуану поки що заборонено, але останні два роки це питання викликає жваві дискусії в країні, тому цілком ймовірно, що в найближчому майбутньому навіть приїжджі матимуть змогу купувати коноплю в Уругваї у рекреаційних цілях.
Ще в майже 30 країнах легалізовано медичний канабіс. Серед них Данія, Фінляндія, Швейцарія, Австрія, Польща, Туреччина, Ізраїль, Зімбабве, Таїланд та інші.
Цікава ситуація склалася в Німеччині, де канабіс донедавна був нелегальним, але при цьому за особисте вживання в невеликих кількостях людей не притягували до відповідальності. Але з квітня 2024 року в ФРН набув чинності закон, який частково дозволяє повнолітнім особам вирощувати певну кількість конопель та споживати психоактивні речовини, виготовлені на їх основі. Тепер у країні дозволено мати з собою 25 грамів марихуани або гашишу в чистому вигляді, а вдома можна зберігати до 50 грамів.
Скільки коштує марихуана в різних країнах
Скільки коштує марихуана в різних куточках світу? Насамперед, варто знати, що ціна за 1 грам марихуани найдоступнішою є для жителів Канади, де її частка до середньої зарплати становить 0,05%, тоді як в інших країнах це 0,1–0,2%.
Якщо брати дані за минулий рік, то середня ціна за 1 грам трави в Уругваї становила 52 грн, в Канаді – від 68 грн, у Португалії – від 100 грн, у Чехії – від 170 грн, у штаті Каліфорнія (США) – від 184 грн, у Нідерландах – від 282 грн.
Поцікавитися, скільки коштує марихуана або гашиш у різних країнах можна в інтернет-магазинах. Саме там буде видно найактуальнішу інформацію.
Декого цікавить, що буде за 1 грам марихуани в Україні 2024 року, придбаний у цілях задоволення. Це пряме порушення статті 307 Кримінального кодексу, яке в деяких випадках загрожує навіть ув’язненням. Фахівці попереджають: не варто зважати на те, що в статті 307 не фігурує слово “вживання” наркотичних засобів, а лише виробництво, виготовлення, придбання тощо. Справа в тому, що вживання неможливе без виробництва, виготовлення, придбання та інших подібних операцій, тому воно розуміється в Кодексі “за замовчуванням”.
Варто пам’ятати, що навіть легкі наркотики на зразок марихуани часто призводять до непоправних наслідків. Більшість наркозалежних починали свій шлях саме з марихуани та речовин, які містять ТГК. Зважаючи на легалізацію в Україні медичного канабісу, багатьом українцям (особливо батькам підлітків) слід бути максимально уважними та чутливими до проблеми наркотичної залежності, оскільки крім очевидних плюсів закону вищезгаданого закону, в країні неминуче активізується “чорний” ринок наркотиків. Схоже, це ще один виклик, з яким Україні доведеться справлятися в найближчі роки й десятиліття.