Програма “єВідновлення” вже виплатила українцям 18,5 млрд грн компенсацій

З моменту старту ініціативи “єВідновлення” у травні 2023 року загальний обсяг виплачених компенсацій громадянам, чиє житло постраждало або було зруйноване внаслідок російської агресії, сягнув 18,5 млрд гривень.

Про це заявила голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, передає РБК-Україна.

Загалом, з початку дії програми компенсації вже отримали майже 89 тисяч українців.

  • 8,2 млрд грн спрямували понад 83 тисячам сімей на відновлення пошкодженого житла.
  • 10,3 млрд грн отримали 5,5 тисяч сімей у вигляді компенсації за зруйноване житло, що дозволило їм придбати нове житло.

“Йдеться, по факту, про 18,5 млрд гривень вже сплачених компенсацій”, – наголосила Шуляк.

Перші угоди на купівлю житла

Наразі перші 138 родин внутрішньо переміщених осіб вже скористалися житловими сертифікатами та закрили угоди на придбання нерухомості. У рамках реалізації закону №4114-IX ця можливість надана певним категоріям ВПО.

Загалом, станом на 24 лютого, житлові сертифікати на суму 4,3 млрд гривень отримали майже 3,5 тисячі переселенців. З них 2,1 тисячі вже забронювали кошти для купівлі житла.

“Перші 138 родин вже зробили це – провели оплати за угодами купівлі-продажу на загальну суму у більше ніж 223 млн гривень”, – зазначила Олена Шуляк.

Фінансування програми та проблемні аспекти

Україна продовжує шукати додаткові джерела фінансування для програми “єВідновлення”. У 2023 році фінансову підтримку надали Банк розвитку Ради Європи та Світовий банк. Вони виділили понад 11 млрд гривень. У 2024 році Банк розвитку Ради Європи погодив виділення ще 100 млн євро.

Однак, за словами Шуляк, багато українських переселенців не можуть отримати компенсацію через те, що їхні зруйновані будинки знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

“Виправити це може тільки уряд, оскільки окреме, законодавство для цього не потрібне – така можливість передбачена ухваленим ще у 2023 році законом №2923-IX”, – пояснила вона.

Будівництво нового житла

В Україні триває інвентаризація житлового фонду, що дозволить створити єдину інформаційно-аналітичну систему для пошуку житла для ВПО.

Також у 10 регіонах реалізується пілотний проєкт із будівництва соціального житла, у межах якого зведуть або вже будують 6200 квартир.

Крім того, Президент України доручив профільним міністерствам розробити комплексну програму забезпечення житлом, яка дозволить системно вирішити проблему, а не діяти точково.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *