2 жовтня 2025 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) відкрив справу проти 155 підприємств, що входять до складу п'яти найбільших аптечних мереж країни, через ймовірні порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Про це повідомляє пресслужба відомства.
За даними регулятора, на липень 2025 року мережі "Аптека АНЦ", "Аптека Доброго дня", "Аптека 9-1-1", "Аптека Подорожник" та "Аптека Бажаємо здоров'я" контролювали 64% роздрібного ринку ліків та 42% усіх аптечних точок, що становить 7742 магазини. Через це вони мають значний вплив на умови продажу лікарських засобів в Україні.
АМКУ зазначає, що з лютого 2025 року помічено тенденцію до обмеження присутності продукції трьох вітчизняних виробників у цих мережах, незважаючи на стабільний попит на ці ліки серед населення. Насправді зменшення споживання було зумовлене штучним скороченням їх наявності на полицях аптек.
Таким чином, дії п'яти мереж можуть розцінюватися як спроба обмежити конкуренцію на ринку, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
Фармацевтична компанія "Дарниця" подала скаргу до АМКУ щодо можливого порушення правил конкуренції з боку аптек та двох дистриб'юторів. У компанії наголошують на необхідності прозорих умов роботи, де пацієнти можуть вільно обирати ліки, а виробники та аптеки не впливають прихованими механізмами на асортимент.
Нагадаємо, з березня 2025 року в Україні запроваджено повну заборону на маркетингові платежі в аптеках. Це виплати аптечним мережам від виробників ліків за просування своєї продукції.

