Зміст
Улітку 2025 року Пенсійний фонд України автоматично перепризначить житлові субсидії більшості громадян. Однак у деяких випадках подання нової заяви на отримання субсидійних виплат є обов’язковим. Видання FinanceNews розповідає детальніше, що таке субсидія, як її оформити або підтвердити право на її отримання на ще один опалювальний сезон.
Хто може оформити субсидію
Із завершенням опалювального сезону в Україні у квітні, з 1 травня розпочинається процедура призначення субсидій на період без опалення, який триватиме до 30 вересня.
Субсидія — це державний вид допомоги для малозабезпечених родин на оплату житлово-комунальних послуг. Її розрахунок на комунальні послуги, які базуються на опаленні (теплопостачання, газопостачання, електроопалення), здійснюється двічі на рік — у квітні та жовтні — з урахуванням встановленого терміну опалювального сезону: з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Пенсійний фонд України субсидії нараховує автоматично для деяких категорій громадян, які користувалися допомогою в опалювальний період. Для них виплати на новий, неопалювальний сезон перепризначаються автоматично на основі даних, що є у розпорядженні ПФУ.
Такий автоматичний перехід можливий лише за умови, що не відбулося змін у складі домогосподарства чи в його майновому стані. У разі наявності таких змін, громадяни зобов’язуються протягом 30 календарних днів повідомити про них до органів Пенсійного фонду.
Субсидія 2025 надається за оновленими правилами, які враховують реальний дохід родини. Уряд змінив механізм призначення пільг, аби державну допомогу отримували саме ті громадяни, які дійсно цього потребують.

Основне нововведення — це єдиний підхід до визначення права на субсидію, який базується на середньомісячному сукупному доході родини. Зміни стосуються всіх, хто звертається по підтримку від держави, незалежно від форми володіння житлом. Якщо особа використовує дрова для обігріву, можна також подати заявку на субсидію на дрова.
Хоча окремі пункти програми запрацювали ще в січні, повноцінне впровадження нових правил відбудеться після завершення опалювального сезону 2024/2025. Всі домогосподарства, які отримували субсидії до 31 грудня 2024 року, мають оновити документи згідно з новими вимогами.
Особливої уваги заслуговує оновлена можливість для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) отримати субсидію на оренду житла. Від 29 січня 2025 року така пільга надається тим ВПО, які перемістилися до підконтрольних Україні регіонів і мають відповідний рівень доходів. Ще однією умовою є те, що родина витрачає понад 20% загального доходу на оренду житла. Для отримання субсидії необхідно мати офіційний договір оренди, а також пройти перевірку відповідно до урядових критеріїв.
Внутрішньо переміщені особи мають право на оформлення субсидії навіть у випадку, якщо орендують не ціле житло, а лише одну або кілька кімнат у квартирі чи приватному будинку.
Як уточнили у відомстві, при подачі заяви необхідно вказати фактичну площу орендованої кімнати. На основі цієї інформації Пенсійний фонд здійснює розрахунок субсидії — відповідно до площі саме тієї частини житла, яку винаймає заявник.
Хто повинен подати нову заяву
Водночас існують категорії громадян, яким необхідно обов’язково подати нову заяву для призначення субсидії . Звернення до ПФУ необхідне, якщо:
- особа орендує житло і самостійно сплачує комунальні послуги;
- у складі сім’ї є ВПО;
- кількість фактично проживаючих менша за кількість зареєстрованих;
- попередню субсидію призначили у розмірі 0 грн;
- змінився майновий стан чи склад родини (повідомити про це потрібно протягом 30 днів).

Крім того, нове звернення потрібно тим, хто подає документи на субсидію на тверде паливо — вона доступна для домогосподарств, які використовують пічне опалення.
Важливо знати, що право на отримання субсидії переглядають двічі кожного року — у березні та серпні. Розмір субсидії автоматично коригується, якщо дохід змінився більш ніж на половину — у більшу чи меншу сторону.
Інструкція з подачі заявки
Способи подачі:
- Особисто або поштою до сервісного центру Пенсійного фонду.
- Через електронний портал ПФУ або мобільний застосунок.
- Через портал “Дія”. Субсидія через Дію подається в кілька кліків — без черг та зайвих документів.
- У ЦНАПах.
- Через уповноважених осіб місцевої ради.
Для подання онлайн потрібен КЕП (електронний підпис).
Заява без довідок і декларацій
Як отримати субсидію? Для цього необхідно мати відповідний рівень доходу та подати документи. Можна подати заяву без подачі їх у паперовому варіанті — ПФУ сам сформує декларацію на основі даних із державних реєстрів.
Потрібно лише:
- вказати членів родини;
- зазначити адресу проживання та тип субсидії;
- ввести номер IBAN-рахунку;
- вибрати зручний спосіб зв’язку (телефон, email, застосунок, портал).

Під час розрахунку субсидії на неопалювальний період враховується середньомісячний сукупний дохід сім’ї за третій і четвертий квартали попереднього календарного року. При цьому пенсійні виплати беруться до уваги в розмірі, який нарахували за березень поточного року. Розмір субсидії залежить від доходів родини та обсягів спожитих ними послуг.
Важливо, що при розрахунку субсидії не враховуються деякі види доходів. Наприклад, допомога багатодітним сім’ям або окремі соціальні виплати можуть не впливати на право отримання пільги.
Разом із тим, є низка причин, через які у субсидії можуть відмовити. Серед них: подання документів із запізненням або недостовірною інформацією, відсутність офіційного договору оренди житла, наявність заборгованості за комунальні послуги, а також інші порушення умов користування пільгою.
Як дізнатися, чи призначена субсидія онлайн? Це можна зробити через застосунок “Дія” або сайт Мінсоцполітики.
Право на подачу заяви пізніше
Якщо заяву на субсидію подали у травні або червні, субсидія призначається з початку неопалювального сезону. У разі особливих обставин (наприклад, менше осіб проживає, ніж зареєстровано, або були великі покупки коштом благодійників) — краще подати повний пакет документів.
Якщо документи особа подала протягом перших двох місяців неопалювального сезону — до 1 липня, субсидія призначається з травня, але не раніше дати, з якої виникло офіційне право на її отримання.
В яких числах приходить субсидія? Зазвичай виплати громадяни отримують у другій половині кожного місяця під час опалювального періоду.