Завдяки штучному інтелекту в Україні 5 млн людей можуть знайти роботу

Україна має всі шанси стати першою країною у світі, де штучний інтелект не витіснить працівників, а навпаки – стане інструментом для створення нових робочих місць. Таку думку висловив Олексій Мірошниченко, президент Конфедерації роботодавців України Дзеркалу тижня.

За його словами, через багаторічну війну країна зіткнулася з катастрофічною нестачею кваліфікованих кадрів.

До 2014 року прямі іноземні інвестиції в Україну зросли у дев’ять разів, ВВП збільшився на 50%, а кількість працюючих сягнула понад 22 мільйони. Наразі ж ринок праці суттєво просів — зайняте населення скоротилося вдвічі. Для ефективного й швидкого заповнення цієї прогалини Україна може зробити ставку на штучний інтелект.

Війна та її наслідки для ринку праці

Війна скоротила населення країни на чверть — з 45 до 32 мільйонів. Трудові ресурси теж зменшилися — з 22,4 до 11 мільйонів працівників. Компанії змушені залучати людей поважного віку, осіб з інвалідністю та жінок, які нині активно освоюють раніше "чоловічі" професії: працюють на АЗС, водіями, у шахтах та агросекторі. Вже зафіксовано приклади залучення іноземної робочої сили.

Очікується, що у фазі відновлення економіки понад 5 мільйонів людей зможуть знайти роботу. Сюди входять особи з інвалідністю, пенсіонери, студенти, жінки, ветерани війни та українці, які після перемоги повернуться додому з-за кордону.

Щоб ефективно працювати з таким масштабом, необхідно впровадити цифрові рішення на основі ШІ.

Мірошниченко підкреслив, що мова йде про глибоку трансформацію всієї системи зайнятості. Поточна модель, де одночасно працюють п’ять міністерств, є неефективною та не узгодженою. ШІ ж може виконувати роботу набагато швидше та точніше.

Світ вже робить перші кроки — наприклад, у Китаї ШІ допомагає знаходити роботу людям з інвалідністю, а HR-компанії використовують алгоритми для сканування резюме. Але на відміну від таких поодиноких прикладів, Україна потребує потужної системної моделі.

Україна має всі ресурси для цифрового прориву

Перший етап — створення повної бази даних усіх працездатних, але наразі незайнятих громадян. Це цілком реально — завдяки високому рівню цифровізації, Україна вже володіє великим обсягом даних: від соцвиплат і зарплат до місця проживання, освіти й вакансій. Навіть мобільних операторів планували долучити до національного перепису.

Для створення такого масштабного ШІ-рішення будуть потрібні значні інвестиції, але вони швидко окупляться в умовах післявоєнного економічного зростання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *