Із початку 2025 року доларові облігації України принесли своїм власникам понад 10% збитків — це найгірший результат серед усіх країн, що розвиваються, та прикордонних ринків. Про це повідомляє агентство Bloomberg.
Наприкінці 2024 року ситуація виглядала зовсім інакше. Інвестори з ентузіазмом вкладали кошти в українські папери, сподіваючись на перемогу Дональда Трампа на президентських виборах у США. Його риторика про припинення війни та укладення мирної угоди додавала оптимізму ринкам.
На цьому фоні ціни на українські облігації у валюті стрімко зросли, а окремі з них майже подвоїли свою вартість після реструктуризації в серпні 2024 року.
Проте нині інвестори почали втрачати віру у швидке завершення війни. Хоча Трамп і запропонував зустріч з лідерами України та Росії в Туреччині, Путін її проігнорував, направивши лише делегацію нижчого рівня.
На цьому тлі деякі гравці ринку, зокрема хедж-фонд Frontier Road з Лондона, переорієнтувались на корпоративні українські облігації, вважаючи їх менш залежними від політики.
Попри рекомендації Bank of America зберігати українські державні облігації, аналітики попереджають про ризики їх подальшого знецінення, враховуючи продовження бойових дій. У свою чергу, в Morgan Stanley взагалі не бачать передумов для завершення війни у 2025 році.
Ціни на деякі облігації, зокрема ті, що погашаються у 2035 році та прив’язані до економічних результатів, знизилися до трохи більше $0,50 за долар, хоча ще в лютому коштували близько $0,70.
Тим часом ринки інших країн Центрально-Східної Європи демонструють впевнене зростання. Індекси фондових бірж у Варшаві, Празі та Будапешті з початку року зросли більш ніж на 30% у доларовому вираженні.
Національні валюти Польщі, Чехії та Угорщини також зміцнили свої позиції, очоливши рейтинг валют країн, що розвиваються. Цьому сприяли очікування скорочення американської військової підтримки та посилення оборонних витрат у Європі, передусім у Німеччині. Це дало поштовх економічному зростанню регіону.