П'ятниця, 12 Червня, 2026

Компенсація за майно на окупованих територіях: українці можуть подати заяву через Дію

Основні тези

Читайте також

В Україні стартував прийом заявок на компенсацію за житлову й нежитлову нерухомість, до якої власники втратили доступ унаслідок тимчасової окупації. Подати заяву можна в Міжнародному реєстрі збитків через портал "Дія". У майбутньому ці звернення можуть стати основою для виплати репарацій від Російської Федерації.

Про це повідомили представники команди "Дії". За їхніми словами, у Реєстрі з'явився новий розділ — А3.6, який охоплює ситуації втрати контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях.

Як подати заяву

  1. Авторизуватись або зареєструватися на порталі "Дія" за допомогою електронного підпису.
  2. Заповнити електронну форму:
    • вказати об'єкт нерухомості,
    • підтвердити право власності,
    • описати обставини втрати доступу,
    • додати відповідні докази,
    • зазначити суму очікуваної компенсації.
  3. Підписати заяву та надіслати онлайн.

Подавати заявки можуть лише повнолітні громадяни України, які є власниками або співвласниками нерухомості, розташованої на окупованих територіях, за умови втрати доступу до майна після 24 лютого 2022 року. Якщо власником є дитина, заяву подає її законний представник.

Заява проходитиме автоматичну перевірку, після чого її буде внесено до Реєстру. Коли запрацює механізм компенсацій, звернення розглядатиме спеціальна комісія. Всі оновлення щодо статусу заяви надходитимуть у персональний кабінет користувача та на e-mail.

У "Дії" наголосили: "Кожне звернення – реальне підтвердження злочинів Росії проти українців. І ще один крок до репарацій та відновлення справедливості".

Що вважається втратою доступу

Особа не може користуватись майном, оскільки для цього потрібно було б взаємодіяти з російською владою або її підконтрольними структурами. Це може включати примусове виселення або обмеження права розпорядження майном.

Популярне