Уряд затвердив законопроєкт, що передбачає обов'язкове використання коштів субсидій і пільг виключно для оплати комунальних послуг. Документ підготовлений Міністерством соціальної політики, його текст має у розпорядженні ЕП.
У пояснювальній записці зазначається, що мета змін – посилити контроль за цільовим використанням бюджетних коштів та гарантувати, що вони дійсно спрямовуються на оплату житлово-комунальних послуг.
За даними уряду, щороку на таку соціальну підтримку витрачається щонайменше 40 млрд грн, з яких у 2025 році на субсидії планують 22 млрд грн, а на пільги – 19 млрд грн. Нині ці виплати здійснюються у грошовій формі. При цьому немає чіткого механізму, що зобов'язує витрачати їх саме на комуналку.
Через це навіть за умови значних бюджетних витрат заборгованість серед отримувачів пільг зростає. Станом на 1 лютого 2025 року громадяни мали борги за комунальні послуги на 817,4 млн грн. Лише після 1 серпня 2024 року до Пенсійного фонду звернулися понад 87 тис. пільговиків, які разом заборгували близько 250 млн грн.
Законопроєкт пропонує внести зміни до Кодексу цивільного захисту та ще 18 законів. Зокрема "Про житлово-комунальні послуги", "Про соціальний захист військовослужбовців", "Про статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи" тощо. Усі вони мають бути доповнені положенням, яке зобов'язує отримувачів пільг щомісяця витрачати їх на оплату комунальних послуг.
Якщо ж оплата не здійснюватиметься, порядок подальшого надання пільг визначатиме Кабмін.

