У новій редакції угоди щодо використання корисних копалин США вимагають, аби Україна повністю компенсувала всю фінансову допомогу, надану з початку повномасштабної війни з Росією. Водночас, як повідомляє The New York Times, у документі відсутні будь-які гарантії безпеки для України — те, на чому наполягає Київ.
Згідно з пропозицією, половина прибутків від усіх проєктів із видобутку природних ресурсів — таких як нафта, газ, критично важливі мінерали, а також інфраструктура (порти, трубопроводи) — повинна надходити до інвестфонду під контролем США. Частина прибутків із цього фонду буде вкладатися у нові українські проєкти, але конкретні умови такого інвестування залишаються незрозумілими.
Допомога — тепер борг
Новий варіант угоди передбачає, що усі доходи з фонду мають йти на повернення еквіваленту раніше отриманої допомоги від США — ще й із 4% річних. Крім того, Сполучені Штати наполягають на “праві першої пропозиції” щодо нових проєктів та отримують право вето на експорт українських ресурсів до третіх країн. Перший рік дії угоди фактично обмежить можливість Києва пропонувати іншим державам вигідніші інвестиційні умови, ніж США.
Хто контролює фонд
Фінансовий контроль буде здійснювати Міжнародна фінансова корпорація розвитку (DFC) — американська державна структура. Вона призначатиме більшість у керівництві фонду (троє з п’яти членів правління) та матиме вирішальне слово щодо інвестування.
Суть перемовин
11 квітня українська делегація на чолі із заступником міністра економіки Тарасом Качкою прибула до Вашингтона на черговий раунд переговорів. Вони мають технічний характер і проходять без участі високопосадовців. Це перша особиста зустріч сторін після того, як Білий дім презентував оновлений проєкт угоди, що містить умови, які Київ раніше відхилив.
Раніше Україна змогла пом’якшити деякі з вимог, однак після конфлікту між адміністрацією Трампа та Зеленським ці домовленості були зірвані. Тепер переговори фактично повертаються на початок.
Що кажуть у Києві
За словами народного депутата Ярослава Железняка, нова угода дає США не лише право на прибутки з видобутку рідкісноземельних металів, а й передбачає довгостроковий контроль над усіма надрами України, включно з нерозвіданими покладами. Також йдеться про монополію на супутню інфраструктуру. При цьому Україна не отримує жодних гарантій безпеки натомість.