Інфляційні процеси в Україні дещо активізувались, проте зростання цін поступово сповільнюється. За оцінками Національного банку, вже влітку інфляційний тиск знизиться завдяки новому врожаю, стабілізації енергопостачання та вжитим монетарним заходам.
До кінця року очікується, що інфляція повернеться до однозначного рівня і поступово наближатиметься до цільового орієнтиру у 5%. Про це йдеться в оновленому повідомленні пресслужби НБУ.
У березні 2025 року річний показник інфляції склав 14,6%, а щомісячне зростання цін — 1,5%, що дещо перевищило раніше оприлюднений прогноз НБУ у січневому інфляційному звіті.
Основними причинами прискорення стали залишкові наслідки неврожаю попереднього сезону, подорожчання товарів з акцизом, а також підвищення витрат бізнесу на енергію та оплату праці. Також свою роль відіграв стабільний споживчий попит.
Найбільше зросли ціни на сирі продукти — у річному вимірі на 17%. Вартість овочів, фруктів, круп і борошна зросла через слабкий минулорічний врожай і високі витрати на зберігання. Також подорожчали яйця, м’ясо та цукор — через поширення хвороб серед тварин та активний експорт.
Базова інфляція у березні досягла 12,4%. Найбільше подорожчали оброблені продукти — зростання склало 17,3% — через здорожчання сировини, зростання витрат і сильний попит. Серед лідерів зростання — хліб, м’ясні вироби й олія, тоді як молочна продукція зростала повільніше завдяки імпорту та надлишкам сировини.
Непродовольчі товари додали в ціні 4,7%, а одяг і взуття навіть були дешевшими, ніж рік тому.
Інфляція у сфері послуг прискорилася до 14,6%, здебільшого через подорожчання медичних, харчових, транспортних та фінансових послуг. Водночас послуги зв’язку зростали повільніше.
Адміністративно-регульовані ціни у березні зросли на 19% через зростання витрат виробників, введення е-акцизу та підвищення ставок на тютюнові вироби. Також подорожчали медикаменти та медичні товари, хоча максимальні націнки були знижені. Мораторій на зміну тарифів ЖКГ поки що стримує додатковий тиск на ціни.
На ринку пального темпи зростання сповільнилися до 9,9% завдяки здешевленню імпорту, покращенню логістики та накопиченим запасам. Однак попит і зміцнення євро підтримували рівень цін.