У найближчі два роки Україну щорічно залишатимуть по 200 тисяч осіб, а масове повернення громадян передбачається не раніше 2027 року. Про це йдеться в липневому Інфляційному звіті Національного банку України.
Хоча темпи еміграції знизилися у порівнянні з 2024 роком, відплив населення продовжується. За перше півріччя 2025 року кількість українських мігрантів збільшилася на 60 тисяч. Для порівняння, за аналогічний період 2024 року виїхали понад 200 тисяч осіб.
Станом на 1 липня 2025 року, за даними ООН, за межами України перебуває 5,6 мільйона громадян. Основними причинами залишаються безпекові фактори – обстріли з боку РФ і нестабільність у тилових регіонах.
НБУ підкреслює, що подовження тимчасового захисту в ЄС до березня 2027 року гальмує повернення українців. Країни Євросоюзу мають визначити нові умови проживання або повернення після завершення чинного статусу, що залежатиме від їхньої внутрішньої політики, зайнятості мігрантів і рівня інтеграції.
Попередній прогноз НБУ передбачав, що в 2026 році почнеться поступове повернення українців, однак оновлені дані вказують: і в 2025, і в 2026 роках відтік населення становитиме по 200 тисяч щороку. Позитивне міграційне сальдо прогнозують лише в 2027 році – орієнтовно 100 тисяч людей повернуться.
ООН неодноразово змінювала методику оцінки кількості біженців. Нині враховують лише тих, хто має тимчасовий захист. У 2025 році з оцінок було виключено понад мільйон українців у РФ без офіційного статусу.
Крім того, НБУ звертає увагу на тенденцію втрати резидентства: частина громадян адаптувалася до життя за кордоном, що знижує шанси на їхнє повернення у короткі терміни.
Регулятор попереджає: у разі загострення бойових дій чи нових окупаційних загроз темпи еміграції можуть знову суттєво зрости.
За підсумками 2024 року, чистий міграційний відтік склав близько 500 тисяч осіб. За оцінками Єврокомісії, кількість українців під тимчасовим захистом у ЄС залишатиметься стабільною до кінця 2025 року, після чого поступово знижуватиметься.

