Неділя, 28 Червня, 2026

Аудит виявив проблеми з цифровізацією шкіл: витрачено більше 11 мільярдів, але техніка часто застаріла

Основні тези

У 2021–2024 роках на цифровізацію шкіл України з державного, місцевих бюджетів і міжнародної допомоги спрямували 11,3 млрд грн.
Аудит виявив проблеми з плануванням і координацією: частина шкіл отримала надлишок техніки, тоді як інші залишилися недостатньо забезпеченими, а постачання іноді затримувалося до двох років.
Попри значні витрати, майже половина українських шкіл досі використовує комп'ютери віком понад 10–20 років.

Читайте також

Упродовж 2021–2024 років на розвиток цифрової інфраструктури шкіл України спрямували 11,3 млрд гривень із державного та місцевих бюджетів, а також кошти міжнародних партнерів. Водночас аудит показав, що значна частина цих програм реалізовувалася неефективно, а багато навчальних закладів досі користуються застарілою технікою. Про це повідомила голова Рахункової палати України Ольга Піщанська.

За результатами перевірки, за кілька років на цифровізацію освітньої системи було спрямовано значні ресурси. Фінансування надходило з різних джерел:

  • 5,6 млрд грн – із державного бюджету;
  • 2,5 млрд грн – із місцевих бюджетів;
  • 3,2 млрд грн – від міжнародних донорів.

На ці кошти школи отримали понад 395 тисяч одиниць комп'ютерної та мультимедійної техніки. Крім того, фінансували підвищення кваліфікації педагогів (на це витратили понад 1,5 млрд грн). А також розвивали освітні цифрові інструменти, зокрема платформу Всеукраїнська школа онлайн.

Які виявлено проблеми

Втім аудит виявив низку системних проблем. Зокрема, процеси визначення потреб, планування закупівель та оцінювання результатів часто були неузгодженими. Через це в одних школах техніки виявлялося більше, ніж потрібно. Тоді як інші залишалися недостатньо забезпеченими.

У деяких випадках поставки обладнання затримувалися до двох років. Також траплялися ситуації, коли отриману техніку не використовували через технічні несправності або інші проблеми.

За даними аудиту, частину бюджетних коштів, близько 342 млн гривень, довелося повернути через несвоєчасне або неякісне виконання запланованих заходів.

Попри інвестиції у цифровізацію, матеріально-технічна база багатьох навчальних закладів залишається застарілою. Майже 46,6% шкіл користуються комп'ютерами, виготовленими ще у 2005–2011 роках. Крім того, у 39,6% закладів спостерігається дефіцит техніки — один комп'ютер іноді припадає на двох-трьох учнів.

Окремою проблемою залишається доступ до сучасного обладнання для навчання: лише 3,7% педагогів мають можливість працювати зі спеціалізованими STEM-пристроями.

Ситуація з інтернетом також нерівномірна. Хоча приблизно 92% шкіл підключені до мережі, у частині з них швидкість інтернету не перевищує 30 Мбіт/с. А близько 6% учителів не мають широкосмугового доступу безпосередньо на робочому місці.

Водночас аудит показав, що програми міжнародної допомоги, де чітко визначали потреби, пріоритети постачання та проводили регулярний моніторинг, реалізовувалися значно ефективніше.

Раніше повідомлялося, що в Україні ухвалили рішення спрямувати 3 млрд грн на розвиток освітніх просторів у межах реформи "Нова українська школа". Кошти підуть на облаштування лабораторій, STEM-класів, навчальних кабінетів, а також оновлення цифрової інфраструктури закладів освіти.

Популярне