Кабінет Міністрів України схвалив запуск дворічного експериментального проєкту, у межах якого планується поступова заміна традиційного прожиткового мінімуму на базову соціальну допомогу. Відповідна постанова №371 була ухвалена 25 березня 2025 року.
Проєкт ініційований Міністерством соціальної політики та передбачає запровадження нової моделі соціальної підтримки на основі фіксованої базової величини, яка наразі становить 4500 гривень.
Кому надаватимуть допомогу першочергово
Першими учасниками проєкту з 1 липня 2025 року стануть малозабезпечені родини, матері-одиначки, багатодітні сім’ї, а також діти, які отримують тимчасову державну підтримку через неможливість батьків сплачувати аліменти. Із жовтня 2025 року до програми зможуть долучитися й інші категорії, за умови відповідності критеріям.
Як визначатиметься розмір допомоги
Базова соціальна допомога розраховуватиметься як різниця між визначеним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом родини.
Для першої особи в сім’ї сума становитиме 100% базової величини, а для кожного наступного члена — 70%. Діти до 18 років і особи з інвалідністю І–ІІ груп отримуватимуть повну суму.
Людям пенсійного віку, які не мають достатнього страхового стажу для отримання пенсії, допомога буде визначатися пропорційно тривалості стажу:
- до 10 років — 53%,
- 10–20 років — 62%,
- 20–30 років — 70%,
- понад 30 років — 88%.
Фінансування та технічна база
Фінансування проєкту забезпечуватиметься з державного бюджету, зокрема за програмою підтримки малозабезпечених сімей, а також з інших джерел, не заборонених законом.
До 1 липня 2025 року Міністерство соціальної політики повинно завершити технічну підготовку: доопрацювати Єдину інформаційну систему соціальної сфери, розробити функціонал для електронних кабінетів банків, а також налагодити повний цикл обліку, моніторингу та виплат у Єдиному соціальному реєстрі.
Ще в серпні 2024 року очільниця Мінсоцполітики Оксана Жолнович повідомляла, що в уряді розглядають заміну прожиткового мінімуму на більш реалістичний інструмент — соціальну виплату. Наразі ж прожитковий мінімум, згідно з держбюджетом на 2025 рік, складає 2920 грн на особу щомісяця, для працездатних — 3028 грн, а для непрацездатних — 2361 грн.