Основна частина державного боргу України сформувалася під час повномасштабної війни завдяки пільговим позикам від міжнародних партнерів. Як зазначив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону, протягом найближчих трьох десятиліть країна не буде зобов’язана їх повертати.
За словами посадовця, співвідношення боргу до валового внутрішнього продукту раніше залишалося безпечним — близько 55%. Проте нині цей показник стрімко зріс і наближається до позначки у 100% ВВП. Незважаючи на це, тягар боргу не є критичним завдяки пільговим умовам кредитування.
"Тобто йде мова про те, що найближчі умовно 30 років ми ці борги не будемо віддавати. Звичайно, іде мова про обслуговування, але ставка по обслуговуванню або пільгова, або партнери приймають рішення про те, щоб заплатити відсотки по боргових зобов’язаннях з власних бюджетів. Тому цей борг не є великим тягарем на сьогоднішній момент", — пояснив міністр.
Нагадаємо, що за підсумками 2024 року державний борг України зріс на 14,3% і сягнув 166 мільярдів доларів. Водночас зберігається тенденція до подовження строків погашення зобов’язань і зменшення вартості обслуговування боргу, що позитивно позначається на стійкості фінансової системи.